سراوان و بانوان ناقل اچ .آی . وی

کانون زنان ایران – نوشین حسابی مقدم:

سراوان در ۳۵۰کیلومتری زاهدان قرار دارد. سراوان دومین موزه ی زنده ی سفال دنیاست. آموزشیاران نهضت سواد آموزی پر تلاش و خستگی ناپذیر دختران و زنان بی سواد و کم سواد را آموزش می دهند. زنان سفالگر نیز دست بر خاک می سایند و شگفتی می آفرینند. اما در پس اینهمه توانمندی و غیرت، بانوانی هستند که ناقل اچ آی وی هستند. مردان در نخلستان ها به دور هم حلقه زده و با تزریق مواد مخدر این ویروس را بین یکدیگر پخش می کنند. زنان در کنار سفره خالی زندگی شان به فحشا روی آورده اند و این جمعیت زنان آلوده به ایدز هر روز افزایش می یابد. به طوریکه در کشور حرف اول را می زنند!!

در این شرایط یکی از سازمان های غیر دولتی فعال، با تلاش زیاد توانسته افراد کلیدی منطقه را به عضویت خود در آورد و از تمام این نیروها برای سالم سازی جامعه استفاده کند. این NGO به سراغ همان مردان نشسته در نخلستان می رود و به آنها سرنگ رایگان می دهد. همچنین زنانی را که به دام فساد گرفتار شده اند را شناسایی و علاوه بر کاندوم رایگان، آموزش پیشگیری نیز به آنها می دهند.

مبتلایان علاوه بر اعتماد؛ همکاری می کنند و بعد از مدتی به سوی سلامتی رفته و به عنوان رابط NGO خود نیز مشغول به کار می شوند. در این منطقه سالانه ۲۰هزار مرد در حال تردد به داخل و خارج از کشور است.

این موارد در جلسه ۶ ساعته ای که به مناسبت هفته مبارزه با مواد مخدر در فرمانداری سراوان تشکیل شده بود به تصویر کشیده شد که البته بعضی مسئولین این عمل را اشاعه فحشا نامیدند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.