لاله کشاورز نخستین زن مسلمان فتح کننده اورست: افتخار می کنم جزئی از شما هستم

کانون زنان ایران – نوشین حسابی مقدم:

نخستین بانوی مسلمان فاتح قله اورست در حالی به زاهدان آمد که هواپیما با تاخیر چند ساعته نشست و مشتاقانش ساعتها منتظر ورود او بودند. مادرش می گفت: بسیار خوشحالم و مردم را در شادیم سهیم می دانم و به وجود دخترم افتخار می کنم.

لاله کشاورز که اولین زن مسلمان فاتح بلند ترین قله جهان است نیز گفت: به وجود خودم افتخار نمی کنم ولی افتخار می کنم جزئی از شما هستم، آرزویم این بود که اولین زن ایرانی صعود کننده به اورست باشم. خداوند کمک کرد واولین زن مسلمان صعود کننده شدم.

وی ادامه داد: اورست خیلی بزرگ است و به عنوان کوهنورد، صعود به آن آسان نیست، من وصیت نامه ام را نوشتم و سه ماه در بهمن و برف و یخ زندگی کردم. صعود بسیار سختی بود و در اواخر دیگر انگیزه شخصی برای ادامه دادن نداشتم، اما با توکل به خدا و توسل به حضرت فاطمه زهرا (س) الگوی زن مسلمان و حضرت علی(ع) توانستم فاتح قله اورست شوم.

لاله کشاورز دکترای دندانپزشکی دارد وی سه ماه در اردوی آمادگی صعود زمستانه در ایران بود. او شش قله بلند ایران را فتح کرد. از بین ۱۸۰ نفر کوهنورد کشور ابتدا ۷ نفر و سپس ۵نفر برای صعود به قله اورست انتخاب شدند.که در نهایت فقط ۲ نفر توانستند قله را فتح کنند که نفر اول لاله کشاورز از استان سیستان و بلوچستان بود.

سرپرست اداره کل تربیت بدنی استان گفت: لاله کشاورز استقامت، شهامت، شجاعت و جسارت زن ایرانی و مسلمان را به ظهور رساند. او یک رویداد مهم در تاریخ اسلام است. از همه مسئولین می خواهم او را مورد تقدیر قرار دهند.

خانم خادم مسئول ورزشی بانوان استان نیز در این مورد گفت: زنان ورزشکار این استان ثابت کردند می توانند گامهای بسیار بلند و موثری برای استانمان بردارند. وی از مسئولین خواست توجه ویژه ای به ورزش بانوان این استان داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.