زندگی‌دوباره با ویدیو‌آرت‌ها‌‌ی سهیلا نیاکان

کانون زنان ایرانی: هنرمندان “ویدئو آرت”، احساسات و ایده هایشان رااز طریق ویدئو و با زبان تصویر بیان می کنند.

سهیلا نیاکان با بیان این مطلب در مورد ویدئو آرت تازه اش می گوید: من در ویدئو آرت “تولد” موضوع مرگ را مورد توجه قرار داده ام و البته همانطور که از عنوان کار پیداست، مرگ نه به معنای نیستی و فناپذیری، بلکه به مفهوم تولد و زندگی دوباره .

اصولاً موضوع مرگ و دنیای پس از آن همچنانکه دغدغه ذهنی بسیاری از آدمها بوده و هست، برای من نیز همواره چنین است.

او ادامه می دهد: فکر می کنم ساخت یک ویدئو آرت سه دقیقه ای این امکان را تا حدی برایم فراهم ساخته تا احساس و افکارم را در این باره بیان کنم.

البته قصد دارم با ساخت دو ویدئو آرت دیگر با همین مضمون، سه گانه” تولد” خود را کامل کنم. امیدوارم بتوانم در ویدئو آرت های بعدی ام به نمایش و عرضه فرمهای عمیق تری با موضوعهای متنوع بپردازم، ضمن آنکه در این کارها سعی دارم تا جایی که ممکن است از مفاهیم مورد نظرم آشنازدایی کنم و از هرگونه کار کلیشه ای بپرهیزم. در واقع این آشنا زدایی از مفاهیم مهم ترین بخش کارم محسوب می شود.

نیاکان که اخیراً از پنجاه و یکمین دوره بی ینال ونیز دیدار کرده است، این بی ینال را مهم ترین رویداد هنری جهان (در زمینه هنرهای تجسمی)می داندو می گوید: در ونیز شاهد نمایش آثار بی شماری از هنرمندان سراسر جهان بودم که اغلب افکار و درونیات خود را با زبان ویدئو ارائه کرده بودند. همان موقع دریافتم که هنر مدرن امروز دنیا از حد تابلوهای نقاشی و حتی حجمی فراتر رفته و زبان تصویر (ویدئو) به عنوان موثر ترین شیوه هنری در حال شناخته شدن است.

او ضمن متفاوت دانستن یک ویدئو آرت با انواع فیلم های سینمایی و مستند، می گوید: در این نوع ارائه هنری معمولاً شاهد نمایش فیلمی چند دقیقه ای هستیم که در فضایی نمایشگاهی با مخاطب ارتباط برقرار می کند و به محض اتمام فیلم دوباره تکرار می شود. بنابراین مخاطب یابیننده از لحظه ورود به فضای نمایشگاه قادر است این اجرای ویدئویی را از ابتدا تا انتها مشاهده کند و یا دوباره ببیند. به عبارتی تصاویر ویدئو آرت به شکل دایره وار تکرار می شوند.

تصویر نمایی از ویدیو آرت “تولد”ساخته سهیلا نیاکان را نشان می‌دهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.