در سالروز قتل ابوالحسن خانعلی دبیر دبیرستان جامی تهران؛معلمان مقابل سازمان آموزش و پرورش شهر های کشور تجمع کردند

کانون زنان ایرانی- نرگس جودکی : امروز معلمانی که نسبت به اجرایی نشدن لایحه خدمات کشوری ، بازداشت و احضار معلمان از ماه های پایانی سال ۸۵ اعتراض داشتند، در مقابل سازمان آموزش و پرورش شهر های مختلف کشور تجمع کردند.

به گفته یکی از معلمان عضو کانون صنفی فرهنگیان، معلمان بر اساس بیانیه ۱۰ فروردین کانون فرهنگیان ایران روز ۱۲ اردیبهشت مقابل سازمان های آموزش و پرورش شهرهای کشور تجمع کردند و با صدور قطعنامه هایی بر حقوق صنفی خود تاکید کردند.

این عضو کانون می گوید: “بر اساس اخبار رسیده در شهرهای استان کردستان (سقز، سنندج، زیویه و دیواندره) معلمان بسیاری مقابل سازمان حاضر شده و قطعنامه ای صادر کردند. در شهر سقز با بستن در سازمان آموزش و پرورش و حضور نیروهای گارد اداره موجب درگیری و صدمه دیدن دست اقبال بهزنی شد. اما ادامه مراسم با آرامش خاطر همراه بود.”

او می افزاید: “در شهرهای اردبیل، تبریز، اصفهان و بجنورد هم مراسم برگزار شد و معلمان از مطالبات صنفی خود دفاع کردند.”

این عضو کانون صنفی فرهنگیان با اشاره به اخطار معلمان در هفته های اخیر و احکام صادره “تعلیق از کار” برای معلمان می گوید: ” نکته مهم در قطعنامه های ۱۲ اردیبهشت آزادی بی قید وشرط معلمان دربند و رفع تعلیق همکاران است. در اردبیل پس از بازداشت احمدزاده، از اعضای کانون صنفی دختر ایشان دچار شک شده و از دو روز پیش در بیمارستان بستری است.

همچنین همسر یکی از فرهنگیان کرج با شنیدن خبر تعلیق از کار همسرش دچار حمله قلبی شده و اکنون تحت درمان است.”

او ادامه می دهد: ” ما معتقدیم کار صنفی دنباله دار بوده و معلمان باید پیوسته تا احقاق کامل حقوق صنفی خود، نظراتشان را بیان کنند.”

به گفته او سایت و وبلاگ های معلمان در روزهای گذشته فیلتر شده است.

قلم معلم توقیف شد

“قلم معلم” هفته نامه کانون صنفی فرهنگیان روز سه شنبه،۱۱ اردیبهشت توقیف شد.

عضو کانون صنفی با بیان این خبر می افزاید:”قلم معلم در سال ۸۲ در پی بالا گرفتن فعالیت ها ی صنفی معلمان برای بار اول توقیف شد . پس از ۹۲۰ روز فعالیت فعالان صنفی مجددا اجازه انتشار پیدا کرد و دور جدید انتشار را ا ز اواخر شهریور ۸۵ آغاز کرد . هفته نامه قلم معلم تنها رسانه مستقل فرهنگیان سراسر کشور بود که سخنان معلمان و درد دل آنها را انعکاس می داد. ”

محمد خاکساری مدیر مسئول و صاحب امتیاز هفته نامه قلم معلم در این باره می گوید:” “دو شنبه از معاونت امور مطبوعات وزارت ارشاد با من تماس گرفتند و گفتند که برای پاره ای توضیحات به آنجا بروم نشریه را هم خواستند بالاخره قرار شد که صبح سه شنبه به آنجا برویم . سه شنبه صبح به همراه ثریا دارابی سردبیر هفته نامه قلم معلم به معاونت مطبوعاتی و خبر گزاری های داخلی وزارت ارشاد رفتیم . از ما سوالاتی درباره فعالیت قلم معلم و معلمان داشتند . برگه ای را نشان دادند که امریه ای بود از طرف وزارت ارشاد به همه مدیران مسئول جراید سراسر کشور. در آن یک چنین مضمونی نوشته شده بود :

” از درج هر گونه اخبار مربوط به مسائل معلمان مگر به دستور دبیرخانه شورای امنیت ملی تا اطلاع ثانوی خودداری کنید . با توجه به اهمیت موضوع چنانچه نشریه ای بدون اجازه کتبی اقدام به نشر اخبارکند مطابق مقررات با آنها برخورد خواهد شد . ”

او ادامه می دهد:”تا اینکه در حدود ۱۶:۳۰ بود که ماموران اطلاعات به درب منزل آمدند و با حکم جست و جوی منزل که در اختیار داشتند خواستند وارد منزل بشوند. بعد ا ز مشورت با و کیل ام و هماهنگی با نیروی انتظامی ۱۱۰ و اطمینان از صحت موضوع اجازه ورود به خانه را به آنها دادم . کامپیوترشخصی و برخی مدارک قلم معلم و ۶۴سی دی از مطالب نشریه و تعدادی از شماره اخیر ( شماره ۴۴ ) را با خود بردند و برگ احضار به دادگاه انقلاب برای روز شنبه ۱۵/۲/۸۶را هم به من تحویل دادند “.

روز معلم، قتل دکتر ابوالحسن خانعلی دبیر دبیرستان جامی تهران

محمدی یکی از معلمان شرکت کننده در تجمع ۱۲ اردیبهشت می گوید:” ۱۲ اردیبهشت سال ۴۰ و قتل دکتر ابوالحسن خانعلی دبیر دبیرستان جامی تهران، در تاریخ معاصر ایران ماندگار است.”

در این روز معلمان شهر در اعتراض به لایحه حقوقی معلمان، در میدان بهارستان جمع شده وشعار صنفی می‌دادند . ناگهان سرگرد ناصر شهرستانی رئیس کلانتری ۲ بهارستان با سلاح کمری به یکی از معلمان حاضر در میدان شلیک کرد. قتل ابوالحسن خانعلی که دبیر رسمی آموزش و پرورش و دانشجوی دوره دکترای رشته معقول و منقول دانشگاه تهران بود، تکان دهنده بود و پس از ۱۱ روز کابینه ی شریف ‌امامی سقوط کرد”

او می افزاید:” ۱۱ روز اعتصاب معلمان تحول و دوره ی‌ جدیدی از حیات سیاسی ایرانیان آغازشد. گرفتند. در روز ۱۸ اردیبهشت ماه این سال، معلمان با صدور قطعنامه‌ای روز ۱۲ اردیبهشت ماه را به یاد دکتر خانعلی روز معلم اعلام کردند و قرار شد که در این روز همه ساله کلیه ی مدارس کشور تعطیل شوند و مراسم خاصی اجرا شود. معلمان در روز ۲۳ اردیبهشت به سر کلاس برگشتندو در تمام مدارس کشور معلمان با اعلام یک دقیقه سکوت در کلاس درس، یاد او را گرامی داشتند.”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.