براساس کدام قانون برگزاری کارگاه حقوقی برای زنان غیر قانونی است

کانون زنان ایرانی: اعضای کمپین یک میلیون امضا برای تغییر قوانین تبعیض آمیز به خاطر حادثه اخیر خرم آباد و همچنین برخوردهای ناعادلانه یکساله گذشته با اعضای کمپین به هاشمی شاهرودی ؛رییس قوه قضاییه نامه نوشتند.

این را جلوه جواهری،عضو فعال کمپین می گوید.هفته گذشته او و تعدای از اعضای کمیته آموزش به خرم آباد رفتند تا کارگاه آموزش حقوق زن را در خانه یکی از فعالان خرم آبادی برگزار کنند اما با ورود نیروی انتظامی و دستگیری شرکت کنندگان جلسه پایان خشونت باری پیدا کرد.

یکی از خواسته های این فعالان در نامه مطرح کردن واقعه خرم آباد بود و اینکه بر اساس کدام ماده قانونی نیروی انتظامی وارد خانه شخصی می شود ؟

جلوه جواهری می گوید:”بارها برای برگزاری کارگاه های آموزشی درخواست مجوز کرده ایم که هر بار با جواب منفی روبرو می شدیم.بنابراین تا کنون تمام جلسات را در خانه ها برگزار کردیم و طبق قانون هم این کار خلاف قانون نیست.”

به گفته او این کارگاه آموزشی طبق روال همه کارگاه های آموزشی کمپین یک میلیون امضاء در مورد آگاهی رسانی در مورد قوانینی همچون تعدد زوجات، دیه نابرابر، شهادت، ارث و… است که بسیاری از این موارد قانونی بارها مطرح شده و در واقع آگاهی رسانی در مورد قوانینی است که در کتاب های قوانین کشورمان در بسیاری از کتابفروشی های ایران موجود است.

همچنین رونوشت این نامه به دادستان دادگاه انقلاب خرم آباد؛مجلس شورای اسلامی و مجمع تشخیص مصلحت نظام ارسال شده است.اولین گام این فعالان هم ثبت این نامه در قوه قضاییه بود.جواهری می گوید:”برای ثبت نامه و درخواست ملاقات با شاهرودی به دفترخانه قوه قضاییه رفتیم که حکیمی؛ معاون شاهرودی با ما وارد مذاکره شد و گفت که رسالت شما خوب است و من هم مدافع حقوق زنان و کودکان هستم منتهی شما برای کارهایتان باید مجوز می گرفتید و ما هم همه مشکلات را برایش توضیح می دادیم.”

همچنین حکیمی خطاب به اعضای فعال کمپین می گوید که یک گزارش کامل از برخودهای یک ساله بنویسند و نیز
می توانند به دفتر حقوق بشر قوه قضاییه شکایت کنند.و جواهری این حرف های حکیمی را به معنای نپذیرفتن این نامه قلمداد می کند اما تایید می کند که پیگیری ها برای دیدار با رییس قوه قضاییه همچنان ادامه دارد.

اما این فعالان بعد از دفتر قوه قضاییه به دفتر حقوق بشر قوه قضاییه می روند که به گفته جواهری تمام شکایات سازمانهای بین المللی در حوزه زنان در این دفتر موجود بود .

به عقیده جواهری حتی اگر دیدار با رییس قوه قضاییه میسر هم نشود مطرح کردن این نوع برخوردها به ویژه بعد از ماجرای خرم آباد ضروری است چراکه بر اساس چه قانونی در خرم آباد به ما گفته می شود که دیگر حق نداریم به آنجا برویم؟همچنین فعالیت کمپین خلاف قانون نیست وما کار زیرزمینی و مخفیانه انجام نمی دهیم.ما آشکارا در پی کسب خواسته های مشخص حقوقی مان هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.