برای جلوه جواهری

لیلا صحت

اولین بار بود که از نزدیک می‌دیدمش. سادگی صورت مهربانش بود که مهری بی ریا را یکباره در دلت خالی می کرد. زود صمیمی شدیم. انگار سالهاست همدیگر را می شناختیم. حرف ها و درد دل هایمان بوی آشنایی چندین ساله را می داد. در جمع کوچکی که آن روز باهم بودیم حرفهای مان برای هم آشنا بود بدون اینکه ازقبل خبری از هم داشته باشیم یا دستی برای دوستی فشرده باشیم رشته های پیوندی که بین ما بهم گره خورده بود عمیق تر از دیدار چند ساعته بود. بوی آشنایی ما درحس مشترکی بود که در رویارویی با تبعیض جنسیتی زنانگی مان جسته بودیم و باتمام وجودمان لمس کرده بودیم فهم مابرای درک این نابرابری ساده و بدون تعبیر بود .

آن روز در کنار دیگر حرفهایی که زده شد از زندان و از بازجویی ها هم صحبت شد جلوه بود که می‌گفت بچه ها ار بازجویی و زندان نترسید. حتی از تهدید به زندان انفرادی و… اکنون او در بند است ، صبح شنبه بر اساس احضاریه دادیار شعبه امنیت به دادگاه رفت و راهی اوین شد. بازداشت جلوه جواهری در حالی صورت می‌گیرد که باید ۲۷ آذر ماه بر اساس احضاریه‌ای دیگر خود را به دادگاه معرفی کند. احضاریه جلوه بر اساس شرکت او در تجمع اعتراض آمیز ۱۳ اسفند مقابل دادگاه انقلاب بود که در نهایت به بازداشت او و ۳۲ زن دیگر حاضر درآن جمع منجر شد.*

جلوه و مریم تنها زنانی نیستند که از حقوق برابر گفنتند و نوشتند و از آرزوی حاکمیت قانون برابر فریاد زدندو اکنون به جرم برابر خواهی در بند هستند، هفته پیش بود که پیش یک هزار نفر از از مدافعان حقوق برابر امضای خود را پای بیانیه ای گذاشتند که با درخواست آزادی مریم حسین خواه تاکید داشتند: «ما امضاء کنندگان این بیانیه در جهت انعکاس درد و رنج زنان و به منظور اصلاح قوانین تبعیض آمیزی همچون تعدد زوجات، دیه نابرابر، افزایش سن مسئولیت کیفری دختران و… مانند مریم حسین خواه در راه احقاق حقوق زنان و بهبود زندگی آنان سعی می کنیم آموزه های خود را از زنانی که دچار معضلات ناشی از وجود این قوانین تبعیض آمیز شده اند در سایت های زنانه و روزنامه ها و مجلات مکتوب و منعکس سازیم. ما فعالان حقوق برابر همگی با برداشتن گام هایی هرچند کوچک در جهت آگاهی رسانی به مردم و هموطنان خود در مورد نظام حقوقی تبعیض آمیز کنونی سعی کرده ایم تجربه ها و گزارش ها و دردهای جامعه زنان را هر جا امکان پذیر بوده مکتوب سازیم، چه در سایت های خود همچون تغییر برای برابری، زنستان، کانون زنان ایرانی، میدان و… چه در وبلاگ های خود و چه در روزنامه های رسمی کشور و چه به صورت شفاهی و چهره به چهره .»

اگرچه صدای برابر خواهی زنان فعال در جنبش زنان برای دولت‌مردان تکیه زده بر قدرت غیر قابل درک است و جوابی جز بازداشت ، شلاق و زندان در انتظار این فعالان نیست. اما گفت‌وگوهای چهره به چهره نشان داده است که عام ترین زن ایرانی براحتی معنی برابر خواهی را در بند بند قوانین پس گرای کنونی که عدالت را برای زنان معنی می کنند، می فهمد وپیام آن را درک می کند وسکوتی که در جامعه زنان ما سایه انداخته بواسطه ندانستن وعدم اطلاع از نابرابری حقوق است وهرگز حامی پیام رضایت از وضع موجود نیست .

* کانون زنان ایرانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.