همایش علمی صلح برگزار می شود

همایش علمی صلح با پیشنهاد کمیته موقت ملی صلح توسط اساتید و صاحب نظران علمی برگزار می شود. این تصمیم در پنجمین نشست از سلسله نشست های “هم اندیشی کمیته موقت ملی صلح با گروه های مختلف اجتماعی ایران” در روز یکشنبه هفدهم آذرماه ۱۳۸۶ که با حضور اساتید دانشگاه همراه بود، اعلام شد.

بر اساس این تصمیم، همایش علمی صلح قبل از تشکیل “نشست ملی صلح” برگزار می شود. چرا که به اعتقاد شرکت کنندگان در این نشست، ابتدا باید موضوع صلح و جنگ به خوبی تبیین شود. “اینکه تهدیدها چقدر جدی هستند و اگر این تهدیدها جدی شوند چه آثاری را به دنبال خواهند داشت.

به گزارش روابط عمومی کانون مدافعان حقوق بشر، اساتید دانشگاه پس از آنکه در جریان اقدامات گذشته کمیته موقت ملی صلح قرار گرفتند، بر انجام کار علمی برای ایجاد همبستگی میان اقشار و اقوام مختلف در داخل کشور تأکید کردند. بنابراین از کار فرهنگی و علمی به عنوان یک اقدام ضروری در این مسیر نام برده شد.
تأکید بر ضرورت گسترش طرح ایده گفت وگو در داخل کشور برای مقابله با خطراتی چون تجزیه طلبی از دیگر موضوعاتی بود که در این نشست برای بهبود اوضاع داخلی و کمک به ایجاد همبستگی مطرح شد.

کمیته موقت ملی صلح پیش از این نیز چهار نشست هم اندیشی با نمایندگان دانشجویان، روزنامه نگاران، کارگران، زنان و فعالان محیط زیست تشکیل داده است. در این سلسله نشست ها در خصوص ضرورت طرح بحث مقابله با خطرهای تهدید کننده صلح در ایران و ارتباط آن با شعار “جنگ نه، صلح و حقوق بشر آری” گفت و گو شده است.

همچنین در پنجمین نشست هم اندیشی صلح، شرکت کنندگان با طرح این سؤال که “چگونه می شود صلح را به یک مسأله عمومی تبدیل کرد”، بر نقش نهادهای مدنی و چگونه فعال سازی آنان در این مسیر اشاره شد. بنابراین بر طراحی فرآیند کار و داشتن یک پیام مشخص به عنوان نیرویی مستقل تأکید شد.
این سلسله نشست ها که در آستانه برگزاری “نشست ملی صلح” تشکیل می شود، تلاش می کند تا با هم اندیشی همه نیروهایی که در ایران فعال هستند راهکارهایی برای مخالفت جدی با جنگ و ایجاد زمینه برای ایجاد صلحی پایدار بیابد.

شیرین عبادی برنده جایزه صلح نوبل در بیست و هشتم آبان ماه ۱۳۸۶ در فراخوانی پیشنهاد تشکیل “شورای ملی صلح” را ارائه داد که به دنبال آن “کمیته موقت ملی صلح” کار خود را آغاز کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.