سخت‌گیری بر زنان عراقی؛ میراث نیروهای نظامی انگلستان در عراق

بسیاری معتقدند سخت گیری بر زنان و آزار و اذیت آنها از سوی شبه نظامیان از جمله میراث نیروهای نظامی انگلستان در جنوب عراق به شمار می رود.

بخش خبر شبکه یک تلویزیون انگلیس در گزارش خود گفت بسیاری معتقدند درگیری ها بین گروه های مختلف در عراق و همچنین خیابان‌های مملو از شبه نظامیانی که مبارزه ای را علیه زنان عراق آغاز کرده اند و به آزار و اذیت آنها می پردازند ، میراثی است که نیروهای نظامی انگلستان در شهر بصره بر جای می گذارند.
این بخش خبری تصاویری را از شبه نظامیان در عراق پخش کرد که پس از خروج نیروهای نظامی از بصره ، پرچم انگلیس را زیر پای خود گذاشته بودند .
همچنین تصاویری از سینه زنی ها در عراق نشان داده شد و یک روحانی که برای عده ای روضه خوانی می کرد.
این گزارش خبری افزود: “شبه نظامیان به تازگی روندی را آغاز کرده اند و درباره پوشش زنان سخت گیری شدیدی را شروع کرده اند. ”

در این گزارش خبری، یک زن عراقی که محجبه هم بود درباره شبه نظامیان عراقی گفت:” هر زمانی که به خیابان می رویم مدام نگران هستیم و به اطرافمان نگاه می کنیم و می ترسیم از اینکه شبه نظامیان ما را اذیت کنند و یا ما را بکشند .”

در این گزارش همچنین تصویری از یک انفجار کنترل شده در نزدیکی نیروهای نظامی انگلستان نشان داده شد و گفته شد که در جنوب عراق همچنان حمله علیه نیروهای نظامی انگلستان وجود دارد.
خبر شبکه دو تلویزیون انگلیس نیز در گزارشی به نظر مردم عراق درباره حضور نیروهای نظامی انگلستان در شهر بصره اشاره کرد و گفت: “۸۲ درصد از مردم عراق معتقدند نیروهای نظامی انگلستان نباید در عراق حضور داشته باشند و ۸۶ درصد از مردم عراق نیز بر این باورند که حضور نیروهای نظامی انگلستان در عراق تاثیرهای منفی به دنبال داشته است. ”

منغیث داقر Munqith Dagher از مسئولان یک مرکز نظر سنجی که تا کنون در باره مسائل مختلف در عراق نظر سنجی های بسیاری را انجام داده است، در ارتباط زنده‌ای با این بخش خبری گفت:” در مراحل اولیه که نیروهای نظامی انگلستان به عراق آمده بودند ، مردم عراق فکر می کردند که حضور آنها برایشان امید را به ارمغان می آورد، اما بعد از گذشت ۴ سال و شمار بالای کشته شدگان و مجروح شدگان در عراق ، اکنون دیگر مردم عراق می خواهند که نیروهای نظامی انگلستان از کشورشان خارج شوند چون معتقدند که سودی برایشان نداشته است . ”

وی همچنین درباره انجام کارهای تحقیقاتی و نظرسنجی در عراق گفت:” انجام چنین کارهایی در عراق کار آسانی نیست و ۳ نفر از افرادی که در این حیطه فعال بوده اند ، سرشان توسط شبه نظامیان بریده شده است و شماری دیگر نیز توسط شبه نظامیان دستگیر و شکنجه شده اند و ما برای ادامه کار تحقیق و بررسی و انجام نظر سنجی ها مجبور بوده ایم که روش ها و تکنیک های جدیدی را به کار ببریم تا با مانعی بر سر کارمان مواجه نشویم . ”

اندرو نرف گزارشگر خبر شبکه دو تلویزیون انگلیس مستقر در بصره در باره چگونگی شرایط در بصره گفت : “مردم در شهر بصره معتقدند زنان در رعب و وحشت به سر می برند و مبارزه ای از سوی شبه نظامیان علیه زنان شکل گرفته است و مردم بصره همچنین معتقدند که شبه نظامیان به طور عمیقی در نیروهای پلیس عراقی نفوذ پیدا کرده اند و در نتیجه اعتماد مردم به نیروهای پلیس از میان رفته است.”

منبع:فارس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.