بیانیه کمیته زنان ادوار تحکیم وحدت در اعتراض به ادامه بازداشت جلوه جواهری و مریم حسین خواه

سایت ادوار تحکیم وحدت : کمیته زنان سازمان ادوار تحکیم وحدت در اعتراض به بازداشت فعالان حقوق زنان از جمله مریم حسین خواه و جلوه جواهری بیانیه ای صادر کرد.

تغییر قوانین تبعیض آمیز یکی از خواسته های محوری جنبش زنان ایران است و طی سال های اخیر، فعالان جنبش زنان کوشیده اند در چارچوب قانون اساسی، خواسته های خود را در نقد قوانین تبعیض آمیز در حوزه زنان به صور گوناگون مطرح کرده و برای تحقق آن تلاش کنند. از این رو خواسته تغییر قوانین، به عنوان خواسته های بنیادین که به برابری زن و مرد در حوزه قانونی توجه دارد، از سوی بسیاری از گروه هاو طیف های مختلف این جنبش و دیگر جنبش های مدنی مورد توجه قرار گرفته است.

در همین زمینه فعالان جنبش زنان چه در گفت و گو با عامه مردم و چه با برگزاری نشست‌ها و جلسه‌های بحث و بررسی در پی آگاه سازی زنان جامعه بر آمده اند. با وجود این، برخوردهای اخیر با فعالان زن از جمله حمله به جلسه های آموزشی، متهم کردن آنها به نشر اکاذیب، احضار و بازداشت و تعیین وثیقه های سنگین و حکم های نامعلوم برای آنان در حالی از سوی دستگاه قضایی و امنیتی صورت می گیرد که این گروه از زنان فعالیتی خلاف قوانین انجام نمی دهند. مریم حسین خواه، جلوه جواهری دو تن از فعالان حقوق زنان در ایران، و از اعضای کمپین یک میلیون امضا برای تغییر قوانین تبعیض آمیز، بیش از دو هفته است که در بند عمومی زندان زنان اوین در بازداشت بسر می برند و وثیقه های سنگین ۱۰۰ میلیون تومانی برایشان تعیین شده است.

گسترش موج بازداشت‌ها و برخوردهای قهری با فعالان جنبش زنان فضایی توام با وحشت و ترس را نه تنها برای فعالان زن که برای بسیاری از فعالان نهادهای مدنی به وجود آورده است. این حرکت ها نه تنها خبر از بسته تر شدن فضای فعالیت های مدنی و اجتماعی می دهد که نشان دهنده گسترش محدودیت در برابر گسترش صدای حق خواهی و برابری خواهی زنان و همچنین نگاه امنیتی و توهم آمیز حاکمان به فعالیتهای مدنی و مسالمت آمیز ی است که با هدف اصلاح ترتیبات نادرست شکل گرفته در جامعه انجام می شود.

به نظر می رسد فعالیتهای برابری خواهانه زنان و طبیعی بودن و فراگیربودن خواسته های آنان در جامعه موجب هراس صاحبان تفکرات تمامیت خواهانه در ساختار قدرت شده است بگونه ای که این تفکر تلاش دارد تا با ایجاد هزینه های حداکثری برای فعالان حقوق زنان، آنان را از پیگیری اهداف خود منصرف سازد چرا که اگر زنان از طریق این فعالیتهای جنبشی به خواسته های خود دست یابند به الگویی برای سایر گروههای اجتماعی تبدیل خواهند شد.

کمیته زنان سازمان دانش اموختگان ایران( ادوار تحکیم وحدت) بازداشت ها و برخوردهای اخیر صورت گرفته با فعالان جنبش زنان ، عدم رعایت ترتیبات قانونی در بازداشت ایشان ، نگهداری مریم حسین خواه و جلوه جواهری در کنار زندانیان عادی علیرغم اینکه ایشان زندانی عقیدتی محسوب می گردند و کارشکنی مسئولان قضایی در روند آزادی با قید قرار وثیقه برای بازداشت شدگان را محکوم کرده و ضمن تاکید بر قانونی بودن فعالیتهای مریم حسین خواه و جلوه جواهری نسبت به نقض صریح حقوق شهروندی و حقوق مصرح در نظر گرفته شده در قانون اساسی برای آنان هشدار می دهد. بر این اساس کمیته زنان سازمان ادوار تحکیم خواستار آزادی هرچه سریعتر مریم حسین خواه و جلوه جواهری و توقف موج برخوردهای امنیتی و قضایی با فعالیتهای مسالمت امیز و مدنی فعالان حقوق زنان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.