پلیس در خدمت امنیت هوای نفس مردان

سحر افاضلی

دختر با آشفتگی و عصبانیت روسری اش را جلو می کشید و با پلیس باتوم به دست حرف می زد آن طرف تر دختر دیگری غمگین و آشفته حرف های دختر دیگر را تایید می کند ان سوی دیگر مردی میان سال به سیگارش پک می زد گاه با لبخند به پلیس دیگر چیزی می گوید.

اما یک دفعه صدای دختر عصبانی بالا می گیرد و در اعتراض به مرد میانسال که لبخند می زد فریاد می زند: به این دختر بیچاره تعرض کرده ای حالا می خندی و حاضر نیستی حتی عذر خواهی کنی!›

پلیس ایستاده است و نگاه می کند گه گاه به مردمی که جمع شده اند هشدار می می دهد که نایستند .مرد میانسال لبخند به لب مترصد ترک کردن محل است و پلیس معطل مانده تا ببیند دخترحاضر است شکایت قضایی بکند یا نه…..

امادختر از خیرش می گذرد:‹حوصله و وقت اینکه نیمه شب راهی کلانتری شوم تا از مردی که در تاکسی مدام لمس ام کرده و آزارم داده شکایت کنم. همین حالا هم پلیس اول از همه به آن دختر مسافر که از من حمایت می کرد تذکر می دا د تا روسری اش را جلو بکشد.چاره ای ندارم..›.

در میان همین سوال و جواب ها پلیس تنها به دختر مسافر معترض نگاه می کند و مرد میانسال سیگار و لبخند به لب آرام و مطمئن صحنه را ترک می کند.

این تصویر تازه ای نیست آن هم در شهر ی مثل تهران جایی که گوشه به گوشه میدان ها نیروهای پلیس در قالب گشت ارشاد ایستاده اند تا اگر زنی مانتویی کوتاه تر از حد مورد نظر یا کفشی مغایر با سلیقه انها پوشیده اند ارشاد و روانه مرکز پلیس شوند.

هیچ زنی نیست در این شهر که از خشونت های جنسی در خیابان در امان مانده باشند .هیچگاه چشم های اشک الود همکلاسی دوران دبیرستانم را از یاد نمی برم که با چادر به مدرسه می امد و در راه مورد تعرض لحظه ای یک مرد بیمار قرار گرفته بود.هنوز هم بعد از ده سال خاطره آن روز شوم در ذهن اش باقی مانده است .

آیا زن ها گناهکارند یا عامل گناه اند؟ این سوالی است که ذهن هر زنی را به خود مشغول می کند.زن ها از خود می پرسند آیا لباس پوشیدن و حضور آنهاست که باعث گناه یا بی ادبی مردان است؟

آنها مقصر اند که مردان در خیابان آنها را مورد آزار و اذیت قرار می دهند یا مورد خشونت کلامی و جنسی قرار می گیرند تقصیر آنهاست که مردان بیماری هستند که موهایشان سفید شده اما وقتی زنی کنارشان می نشیند از خود بیخود می شوند و زن بیچاره را آزار می دهند؟آیا اگر به زنی تجاوز می شود به دلیل این است که مانتوی کوتاه پوشیده؟

اگر همه زنها حجاب مورد نظر نظام را به تن کنند مردان این شهر دست از آزار و اذیت زن ها برمیدارند؟!!آیا امنیت برقرار می شود ایا ما زن ها می توانیم در تاریکی و روشنی هوا اسوده و راحت در شهر تردد کنیم؟

نیروی انتظامی معتقد است چهره شهر را تغییر داده و امنیت اجتماعی را حاکم کرده اما چرا هنوز در خیابان کلمات رکیک جنسی می شنویم چرا هنوز هم در تاکسی مورد آزار مردی قرار می گیریم که کنار دستمان نشسته چرا هنوز وقتی کنار خیابان می ایستیم راننده های مرد با چشم های حریص اشان به سوار شدن دعوت مان می کنند؟

چرا دخترانی که همیشه با کتانی و مقنعه و لباس تیره در شهر رفت و امد می کنند باز هم احساس امنیت نمی کنند؟
چرا همانطور که با زنان بد حجاب برخورد می شود با مردان هرزه برخورد نمی شود؟

.درخشنده مسئول روابط عمومی نیروی انتظامی تهران در پاسخ به سوال یک زن که مورد آزار کلامی یک مسافر کش بیمار قرار گرفته که علاوه بر انکه از او پول بسیار بیشتری از کرایه اش گرفته و به او فحش جنسی داده می گوید:‹ برای دستگیری زنان بد حجاب از دادگاه حکم گرفته ایم ولی اگر از مردی شکایت دارید باید از او به دادسرا شکایت کنید!›

آیا نوع پوشش یک زن از هرزگی وهتک حرمت توسط یک مرد درتامین امنیت اجتماعی مهم تر است؟ چرا برای ایجاد امنیت قاضی حکمی برای دستگیری مردان هرزه صادر نکرده؟
آیا مردی که به راحتی در خیابان به اندام جنسی زنی دست می زند و فرار می کند هرگز گرفتار پلیس می شود؟آایا زنی چادری که سال گذشته در شمال مورد تجاوز قرار گرفت خود مسبب این جرم بوده؟
اگر قرار است مهرورزی تنها در حق مردان باشد و پلیس به ابزاری برای تایید خواسته مردان مبدل شود آیا این حق زنان نیست که منکر همه چیز شوند ودر نقش و وظیفه نیروی انتظامی شک کنند؟ و مطمئن شوند پلیس در خدمت راحتی و امنیت مردان است نه زنان!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.