گزارشگران بدون مرز نگران وضعیت سلامت روزنامه نگار زندانی است

گزارشگران بدون مرز نگرانی عمیق خود را از وضعیت سلامت عمادالدین باقی روزنامه نگار و مدافع حقوق بشر اعلام می کند. وی در تاریخ ۵ دی ماه بر اثر ناراحتی قلبی و عصبی به بیمارستان منتقل شد و روز بعد مجددا به زندان اوین بازگردانده شد.

گزارشگران بدون مرز در این باره اعلام می کند “وضعیت نگاهداری عمادالدین باقی غیر قابل قبول است. وی بیش از دو ماه در سلول انفرادی و در شرایط نامساعدی نگاهداری شده است. با توجه به وضعیت جسمی ایشان که در مدت بازداشت رو به وخامت گذاشته اشت و دو حمله قلبی نشان این وخامت است، باور کردنی نیست که عمادالدین باقی از بیمارستان دوباره به زندان انتقال یابد.”

عمادالدین باقی در پی دو حمله قلبی در تاریخ ۵ دی ماه از زندان اوین به بیمارستان قمر بنی هاشم تهران انتقال یافت. خانواده و وکیل ایشان بعد از ٢۴ ساعت بی خبری و نگرانی بالاخره در روز پنجشنبه توانستند با ایشان ملاقات کنند.

صالح نیکبخت وکیل عمادالدین باقی به گزارشگران بدون مرز اعلام کرد که : ” علت اصلی حملات عصبی و قلبی مجموعه فشار های عصبی ست که در طی مدت بازداشت و بازجویی و فضای بند ٢٠٩ بر ایشان وارد آمده است.” آقای نیکبخت با تاکید بر اقدام به موقع مقامات زندان برای نجات جان موکل اش اما معتقد است که ” بروز مشکل و یا حمله ای دیگر برای آقای باقی می تواند خطرناک تر باشد.” عماالدین باقی در شبانگاه ۶ دی ماه مجددا به زندان اوین اما به بند عمومی ٣۵٠ انتقال یافته است.

عمادالدین باقی، سردبیر روزنامه های توقیف شده ی فتح و جمهوریت، رئیس انجمن دفاع از حقوق زندانیان و مدافع پیگیر لغو مجازات اعدام در ایران از تاریخ ٢٢ مهرماه در زندان بسر میبرد. وی از خرداد ١٣٧٩تا بهمن ١٣٨١ را نیز در زندان بسر برد و پس از آزادی از زندان با نوشتن مقالاتی در دفاع از آزادی بیان و تشکیل انجمن دفاع از حقوق زندانیان، فعالیت های خود را در دفاع از حقوق بشر در ایران دنبال کرد، اما بطور مداوم تحت فشار مقامات قضایی و امنیتی ایران قرار داشت . وی در سال ٢٠٠۵ نشان حقوق بشر را به پاس مساعدت های بشر دوستانه اش از کمیسیون ملی حقوق بشر فرانسه را دریافت کرده بود.

از سوی دیگر اجلال قوامی روزنامه نگار هفته‌‏نامه توقیف شده ی پیام مردم کردستان از تاریخ ۵ دی ماه به مرخصی استهلاجی آمده است. این روزنامه نگار در سال ٨۴ و در زندان مبتلا به عفونت چشم شد که درطی مدت بازداشت اخیر بیماریش تشدید شده بود. اجلال قوامی در ١ ۹ خرداد ماه از سوی شعبه‌ی اول دادگاه انقلاب سنندج، به سه سال زندان محکوم شد و در تاریخ ١٨ تیرماه پس از احضار به دادگاه دستگیر و روانه زندان شد .

با ١٣ روزنامه نگار و وب نگار زندانی، ایران بزرگترین زندان روزنامه نگاران در خاورمیانه است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.