افزایش آمار طلاق توافقی در کامیاران به خاطر بیکاری

سرمایه:بیکاری و اعتیاد مهم‌ترین عامل طلاق در شهرستان کامیاران است.»

نسرین احمد جمالی، عضو شورای حل اختلاف شهرستان کامیاران از افزایش میزان طلاق به ویژه طلاق‌های توافقی در این شهرستان خبر می‌دهد.

او می‌گوید: «روند طلاق‌های توافقی زیاد شده به طوری که در ماه گذشته (آذرماه) از مجموع ۴۴ پروندهء ارجاع شده به شورای حل اختلاف، ۲۲ موردش طلاق توافقی بوده است.»

او با اشاره به این که بیش‌ترین پرونده‌ها مربوط به اختلافات خانوادگی است، می‌گوید: «به جز عامل اقتصادی، دعوای مادرشوهر با عروس در این شهرستان بسیار دیده می‌شود. در مشاوره‌هایی که با مادرشوهرها داشته‌ام متوجه شدم که نگاه مادرشوهرها نگاه تملکی است، این که یک عروس مطیع می‌خواهند و این تقاضا با دنیای امروز عروس‌ها سازگاری ندارد.»

به گفتهء او، به خاطر بیکاری و مشکل اقتصادی، بسیاری از پسران بعد از ازدواج در خانهء پدر و مادر خود می‌مانند در حالی که بیش‌تر دختران خواهان زندگی مستقل هستند.به عقیدهء‌او، یکی دیگر از عوامل افزایش طلاق در شهرستان کامیاران روند سریع اداری انجام طلاق بوده است که رییس دادگستری آن منطقه بعد از متوجه شدن این موضوع دستور به تعویق انداختن تعمدی روند انجام طلاق را داده تا بلکه میزان طلاق کاهش یابد.او همچنین از گریبانگیر شدن مردان کامیاران به موادمخدر جدید می‌گوید: «از گذشته مصرف تریاک وجود داشته اما در دو سال اخیر مصرف مواد مخدر تزریقی نظیر هروئین همهء ما را خانه خراب کرده است.»

احمدجمالی افزایش اعتیاد به ویژه در میان جوانان این شهرستان را بیکاری و مشکلات اقتصادی عنوان می‌کند: «جوانان ما بی‌کارند. در کامیاران تنها یک کارخانهء آرد وجود دارد که صاحب آن به جز فامیل‌هایش کسی را راه نمی‌دهد. به جز آن، هیچ کارخانهء دیگری در کامیاران وجود ندارد.»او می‌گوید: «مسوولان نسبت به مشکلات این شهرستان به ویژه مسایل زنان بی‌توجه هستند. چرا باید همه جا مشاور امور زنان داشته باشد به جز شهرستان کامیاران.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.