خانه اشتغال زنان ناصرخسرو تعاونی شد

سرمایه:”خانه اشتغال زنان ناصرخسرو مجوز ثبت تعاونی زنان گرفت.»

مینا محمدی، مسوول خانهء اشتغال زنان ناصرخسرو خبر تبدیل شدن این تشکل غیردولتی را به تعاونی می‌دهد.

به گفتهء او، این تعاونی ۲۳ نفر از زنان سرپرست خانوار، خودسرپرست و یا بدسرپرست محلهء ناصرخسرو را به عنوان سهام‌داران اصلی انتخاب کرده است. هر سهام‌دار ۳۰ هزار تومان سهم در این تعاونی دارد که ۱۰ هزار تومان آن را تعاونی حامیان نگاه سبز پرداخت کرده و مابقی در اقساط شش ماهه پرداخت شده است.

محمدی دربارهء فعالیت‌های این تعاونی می‌گوید: «قبلا یک تشکل غیردولتی بودیم که کارمان ارایهء آموزش و توانمندسازی زنان بود اما حالا در کنار آموزش، اشتغالزایی هم از محورهای عمدهء فعالیت‌های ماست.»

در حال حاضر در تعاونی زنان ناصرخسرو ۱۵ زن سرپرست خانوار و یا بدسرپرست مشغول به کارهای مختلفی چون خیاطی، گلدوزی و… هستند.

تخصص اصلی زنان این تعاونی دوخت «روتختی» است اما مینا محمدی از مشکلات این تخصص می‌گوید: «براساس بازار و نیازهای بازار عمل کردن بسیار سخت است. الان روتختی‌های چینی بازار را تسخیر کرده‌اند و بیش‌تر مشتریان هم چشم‌شان به مارک و خارجی بودن محصول است بدون این که بدانند کیفیت روتختی‌های داخل و دست‌دوز بسیار بالاتر و ارزشمندتر است.»

محمدی بسته‌بندی مناسب دسترنج این زنان را یکی از مشکلاتش یاد می‌کند: «برای بسته‌بندی محصولاتمان نیازمند دستگاهی به قیمت یک میلیون تومان هستیم اما نه این پول را داریم و نه اعتباری که بخواهیم این مبلغ را از جایی وام بگیریم.»

به گفتهء او، این زنان روتختی‌های دوخته شده را خودشان بسته‌بندی می‌کنند که کیفیت بسته‌بندی آن از شرکت‌های دیگر پایین‌تر است در حالی که محصول همان محصول است.محمدی در ادامه می‌گوید: «تاکنون جاهایی را پیدا کرده‌ایم تا وام بگیریم اما همه از ما اعتبار، دسته چک و یا سند می‌خواهند و هیچ کدام را نداریم.»

به گفتهء مسوول تعاونی زنان ناصرخسرو در حال حاضر امکان تغییر ماهیت کار وجود ندارد. چرا که اگر این زنان بخواهند تخصص‌شان که روتختی‌‌دوزی است کنار بگذارند و سراغ مانتودوزی که پردرآمدتر است، بروند باید چندین ماه آموزش ببینند بدون این‌که پولی دریافت کنند که این برای زنان آسیب‌دیدهء ناصرخسرو امکان‌پذیر نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.