اطلاعیه کمیته تلاش برای آزادی بازداشت شدگان خودسرانه عقیدتی و سیاسی

کانون زنان ایرانی:کمیته تلاش برای آزادی بازداشت شدگان خودسرانه عقیدتی و سیاسی در تازه ترین بیانیه خود اعلام کرده است:با وجود هشدارهای مکرر در اطلاعیه های پیشین پیرامون لزوم توقف هرچه سریعتر بازداشت های غیر موجه به دلیل اتهامات ناشی از ابراز عقیده شهروندان از سوی برخی مراجع امنیتی – انتظامی و قضایی ، همچنان پی گیری چنین روندی از سوی این مقامات مشاهده می شود و متاسفانه تاکنون از جمع پر شمار بازداشت شدگان اخیر تعداد بسیار اندکی توانسته اند با تامین قرارهای کیفری از جمله وثیقه موقتا آزاد شوند.

با این حال کمیته ضمن استقبال از تبدیل قرار خانم ها مریم حسین خواه و جلوه جواهری از فعالان جنبش زنان و نیز آقای علی عزیزی عضو شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت که منجر به آزادی ایشان شده است، مجددا یادآوری می نماید که بر اساس اصول دادرسی کیفری استفاده از قرار بازداشت موقت توسط محاکم و ضابطان قضایی بایستی به عنوان یک استثناء و آخرین اقدام تلقی شود.

این کمیته با یادآوری مفاد اطلاعیه شماره ۹ پیرامون بازداشت گسترده و کم سابقه بیش از سی تن از دانشجویان چپ و کرد در جریان تجمعات دانشجویی به مناسبت بزرگداشت ۱۶ آذر (روز دانشجو) نگرانی عمیق خود را نسبت به تداوم بازداشت موقت و طولانی شدن مدت آن بدون ارائه دلایل موجه حقوقی و نیز عدم شفاف سازی اتهامات این بازداشت شدگان اعلام می کند.

کمیته لازم می داند تاکید کند که بر مبنای اخبار منتشره موثق وضعیت سلامتی این دانشجویان و نحوه نگهداری آنها با توجه به عدم اطلاع رسانی دقیق و به موقع مقامات قضایی در کنار عدم دسترسی این بازداشت شدگان به وکیل، ملاقات با خانواده و پزشک معتمد، نگران کننده توصیف می شود و نظر به وقوع رخدادهای ناگواری در گذشته برای برخی از زندانیان، پیشاپیش نسبت به بروز هرگونه حادثه جانی برای این زندانیان هشدار می دهد و به ویژه در مورد وضعیت تعدادی از دانشجویان زندانی که در بند ۳۲۵ زندان اوین(بندی امنیتی غیر از ۲۰۹) نگهداری شده و گفته می شود تحت آزار و اذیت قرار گرفته اند ابراز نگرانی می کند.

در این زمینه لازم است فرد یا افراد معتمدی در مورد وضعیت این دانشجویان و خبر منتشره در مورد خودکشی یکی از این بازداشت شدگان کسب اطلاع کند. کمیته همچنین نگرانی خود را نسبت به شرایط نگهداری دختران دانشجو اعلام می دارد و بر این اساس لازم می داند تا توجه مقامات قضایی را به لزوم حفظ کرامت و احترام کلیه بازداشت شدگان به ویژه دختران دانشجو جلب کند.

کمیته تلاش برای آزادی بازداشت شدگان خودسرانه عقیدتی وسیاسی همچنین اعتراض خود را نسبت به تداوم بازداشت دو تن از دانشجویان عضو جنبش زنان به نام های خانم ها هانا عبدی و روناک صفارزاده در شهرستان سنندج اعلام کرده و ضمن اعتراض به بزرگنمایی و ابهام در اتهامات منتسبه خواستار آزادی هرچه سریعتر ایشان و یا تبدیل قرار تامین کیفری بازداشت موقت در مورد این دو نفر است که بدون دسترسی به وکیل در زندان مرکزی سنندج به سر می برند و برای اولین بار پس از گذشت بیش از دو ماه شنبه گذشته توانستند با خانواده های خود ملاقات کنند.

کمیته با یادآوری مجدد وضعیت آقای عمادالدین باقی از فعالان سرشناس حقوق بشر در ایران و نظر به مشکلات جسمی پیش آمده بر ای ایشان طی هفته های گذشته خواستار معاینه پزشکان معتمد خانواده و نیز امکان استفاده از مرخصی عاجل ایشان جهت بررسی علل و عوامل این مشکلات و درمان آنها است.

این کمیته با تاکید بر اعلام نظر دادگاه تجدید نظر استان تهران مبنی بر برائت سه دانشجوی دانشگاه پلی تکنیک تهران، آقایان احمد قصابان، مجید توکلی و احسان منصوری خواستار آزادی هر چه سریعترو تامین حقوق نقض شده این دانشجویان دربند بوده و نسبت به کار شکنی ها و عدم تبعیت برخی مقامات قضایی و امنیتی از احکام صادر شده ی قانونی اعتراض می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.