برای اولین بار زنی رئیس دانشکده پلی تکنیک سوئیس شد

ایونا: ” مارتین راهیه ” زیست شناس سوئیسی با رأی کارکنان و شورای دانشگاه ” نوشاتل ” به سمت مدیریتی دانشگاه را یافت .

به گزارش ایونا ، به طور کلی می توان گفت سوئیس کشوری مذکر است به این معنا که پستهای ریاستی و مدیریتی بیشتر به آقایان تعلق دارد و تا کنون زنی به ریاست دانشگاههای Hautes Ecoles دست نیافته است و اغلب در پستهای معاونتی بوده اند .

اما اینبار این زیست شناس سوئیسی و استاد دانشگاه به این مقام دست یافت پیش از این آقای آلفرد استرومیه ، ریاست دانشگاه را به دست داشت و مدت کمی این مسئولیت را داشت و اینبار در انتخابات ریاست دانشگاه ۲ نفر کاندیدای زن وجود داشتند که یک نفر بلژیکی تبار و دیگری دکتر مارتین راهیه سوئسی اصل بود که در انتخابات پیروز شد و ریاست دانشگاه را بر عهده گرفت .
تعداد زنان استاد در سوئیس بسیار کم است .
امروزه به طور میانگین ۴/۱۳ درصد زنان استاد دانشگاه هستند و این به نوبه خود پیشرفت و ترقی در بخش زنان در این کشور می باشد چرا که در سال ۱۹۹۵ این درصد ۷/۵ بوده است اما بیشتر آنها نقش معاونتی و همکارانان علمی یا استادان راهنما را ایفا می کردند که در سال ۱۹۹۵ حضور زنان در این بخش ۲۷ درصد و در سال ۲۰۰۶ ۳۹ درصد بوده است .

امروزه می توان گفت پیشرفت مهمی در بخش زنان به وجود آمده است و حضور زنان در بخش های اداری و تکنولوژی به ۵۸ درصد رسیده و حضور زنان به عنوان استاد دانشگاهها بیشتر شده است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.