زنان افغان

كانون زنان ايراني: در خلال سال‌هاي سلطه طالبان در افغانستان، در دوران تهاجم به اين كشور تحت رهبري امريكا و همچنين در اغتشاشات كنوني حاكم در اين كشور زنان نقش كاملا نماديني را ايفا كرده اند. اين كتاب نگاهي دارد به چگونگي مبازرات اين زنان عليه سركوب و تحجر؛ چه آناني كه در داخل افغانستان بودند و چه آن عده كه در اقصي نقاط جهان از ايران و پاكستان تا امريكا و انگلستان سالها در غربت به سر برده اند.

علي‌رغم خشونت‌هاي اعمال شده در زمان طالبان و ضربه‌اي كه واقعه 11 سمپتامير بر افغان ها در غربت وارد کرد و نقش سازمان‌هاي غيردولتي در باز سازی افغانستان و همچنين رشد فزاينده اقتصاد مبتني بر ترياك در اين كشور ، نويسندة كتاب، الهه رستمي توانسته است در وراي تخدير رسانه‌های غربی تصويري زنده و پرتحرك از گوناگونی زندگي زنان افغان ارائه دهد.

الهه رستمي كه استاد مطالعات اقتصاد توسعه در مدرسه عالي مطالعات شرقي و آفريقايي دانشگاه لندن است، در كتاب خود در اين باره بحث مي كند كه آينده حقوق زنان در افغانستان نه تنها در گرو غلبه آنها بر سلطه مردسالاري حاكم در اين كشور و منطقه است بلكه به پيكار آنها در مقابل قدرت‌هاي سلطه‌گر جهاني و همچنين كمرنگ شدن رشد اشتقاق بين غرب و جهان اسلام نيز بستگي دارد.در واقع اين تحركات جهاني ممكن است سرانجام تهديد بزرگتري براي آزادي و استقلال زنان در افغانستان و سراسر جهان باشد.

اين كتاب قصد دارد پاسخي باشد به عقايد و گمان‌هاي گمراه كننده و نادرستي كه رسانه‌ها و سياست‌گزاران غرب در مورد افغانسان و زنان افغان اظهار مي‌كنند. اين كتاب همچنين تلاشي است براي سهيم شدن در جنبش جهاني صلح و همراه شدن با مبارزه ميليون‌ها نفر از مردم عليه همنوايي جورج بوش، توني بلر و كنداليزا رايش در استمرار جنگ و درگيري‌ها در جهان.

اين كتاب همچنين چالشي است با آن عده از فمنيست‌هاي غربي كه سعي نكردند زنان را در جوامع مسلمان و يا جوامع با فرهنگ‌اسلامي درك كنند. كساني كه در مقابل زن‌ستيزي فرهنگي نو ليبرال‌ها و نو محافظه‌كاران نايستاند و اجازه دادند تا آنها سلطه‌جويي استراتژي امپرياليستي خود را تحت لواي نجات زنان افغان‌ و مسلمان ترويج دهند. درواقع حالت منفعلانه اين فمنيست‌ها بخصوص به امپرياليزم جديد و متخاصم قرن 21 اجازه داده‌است تا نظريه‌ها و عقايد آنها را مورد دستبرد قرار دهد و براساس نظريه‌هاي اقتصادي و سياسي سلطه‌طلب خود آنها را بازتوليد كند.

رستمي در اين كتاب، واكنش‌هاي اخير اسلام‌ستيزانه و اسلام گريزانه را نيز لحاظ كرده‌است. زنان افغان در غرب كه دوشادوش ساير زنان مسلمان تلاش مي‌كنند قربانيان اين گفتمان نوظهور نژادگرايان هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.