تجلیل از بانوی شعر ایران

کانون زنان ایرانی: مراسم اهدای تندیس کتابخانه صدیقه دولت آبادی به بهترین کتاب در حوزه ادبیات زنان برگزار شد.
عصر دوشنبه روزی بود که یکی از ساختمان های منطقه سعادت آباد تهران میزبان بسیاری از اهل ادب، فرهنگ و فعالان اجتماعی و حوزه زنان بود.

در این مراسم اهالی ادب و فرهنگ و فعالان در حوزه زنان از تلاش های سیمین بهبهانی ،بانوی شعر ایران که دهه هشتم زندگی اش را سپری می کند، تقدیر کردند.

جواد مجابی نویسنده و پرویز مشکاتیان موسیقی دان ردیف اول روی صندلی های زیرزمین نشسته اند و هر کدام به زبانی از سیمین بهبهانی به خاطر سرایش ترانه هایش قدردانی می کنند.

در این مراسم تندیس طلایی ساخته شده از چهره سیمین بهبهانی به او اهدا شد.

عبور از حیاطی که یخ هایش تازه آب شده بود مهمانان این مراسم را به سوی زیرزمینی بزرگ رهنمون می کرد.فضایی کوچک که در آن، حاضران روی ۳۰ ردیف فشرده صندلی ها نشسته بودند و بسیاری هم ایستاده مراسم را نظاره می کردند.

برنامه اهدای جایزه کتاب تندیس صدیقه دولت آبادی با پخش فیلمی مستند به نام «هشت مارس در جهان» ساخته نوشین احمدی خراسانی آغاز شد. فیلمی در باره هشتم مارس (روز جهانی زن) که در آن به فعالیت های زنان ایران از گذشته تاکنون هم اشاره شده بود.

در و دیوار محل برگزاری این نشست پر بود از پوستر ها و عکس هایی از چهره های شاخص ادبیات ایران در حوزه زنان مثل سیمین بهبهانی و سیمین دانشور و … . همچنین چند عکس سیاه و سفید از زنان فعال در عرصه های اجتماعی ایران.

پریسا کاکایی، فعال اجتماعی مثل سال های پیش اجرای این مراسم را به عهده داشت. او با یاد آوری سیزدهم اسفند پارسال(۱۳۸۵) گروه داوری ادبیات زنان را به تریبون فراخواند.

سیزدهم اسفند پارسال ۳۳ تن از فعالان زن که در حمایت از همفکران خود مقابل دادگاه انقلاب در خیابان معلم تهران گردهم آمده بودند، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و روانه بند ۲۰۹ زندان اوین شدند.

گروه داوری ادبیات زنان متشکل از مژده دقیقی، منصوره شجاعی، ثریا قزل ایاغ، فیروزه مهاجر، صوفیا محمودی و نگار نادری با خواندن متن های مختلف از سه نسل نویسنده زن در ادبیات تقدیر کردند.

تصویر

نسل اول نویسنده ها سیمین دانشور، مهرنوش پارسی پور و گلی ترقی بودند. منیرو روانی پور، فرخنده آقایی، شیوا ارسطویی، زویا پیرزاد و ناهید طباطبایی در نسل دوم و فریبا وفی، محبوبه میرقدیری، طاهره علوی، سپیده شاملو و مهسا محبعلی هم در نسل سوم نویسنده های حوزه ادبیات زنان معرفی شدند. چند تن از این نویسنده ها که در مراسم حضور داشتند از دست سیمین بهبهانی شاعر معاصر که در مراسم حضور یافته بود، لوح تقدیر دریافت کردند.

شهلا اعزازی، دبیر هیات داوران مطالعات زنان کتابخانه صدیقه دولت آبادی با قرائت بیانیه هیات داوران چنین گفت: «این بیانیه نتیجه شش ماه فعالیت مستمر ماست. در این مدت کتاب هایی را که در حوزه مطالعات زنان منتشر شده بود، بررسی کردیم.»

اعزازی افزود: «غالب کتاب های ارایه شده در سطح نازلی بودند. اما باید افزود که سانسور در این زمینه بی تاثیر نبوده است. اما همه کتاب ها نسبت به پارسال تنزل کیفیت داشتند که باعث تاسف است. نکته قابل توجه برای هیات داوران کتاب هایی بود که در حوزه عمومی و خصوصی و تاریخ شفاهی به چاپ رسیده بود.»

به گفته اعزازی از حدود ۴۲ کتاب که در اختیار بود، تعداد معدودی از آن ها با معیارهای هیات داوران همخوانی داشت.
بنابراین از دادن تندیس در مراسم امسال خودداری و به دادن تقدیرنامه به دو کتاب برگزیده اکتفا شد.

او کتاب های برگزیده جایزه امسال کتابخانه صدیقه دولت آبادی را این گونه نام برد: « «زنان پیشگام ایران»،نوشته خدیجه افضل وزیری دختر بی بی خانم استرآبادی( به کوشش مهر انگیز ملاح) و «زن ایرانی در نشریات مشروطه» نوشته غلامرضا وطن دوست از دانشگاه شیراز با همکاری مریم شیپری و آفرین توکلی.» هر دوی این کتاب ها در حوزه تاریخ شفاهی بودند و این موضوع از نظر شهلا اعزازی که خود استاد دانشگاه و نویسنده حوزه مطالعات زنان است، قابل تامل بود.

پوران فرخزاد، خواهر فروغ و از دوستان سیمین بهبهانی، در بخش دیگری از این نشست، به جایگاه رفت تا در باره سیمین بانوی شعر معاصر ایران حرف بزند. پوران فرخزاد سیمین بهبهانی را از مفاخر ادب ایران نام برد. همچنین اهالی ادب و فرهنگ و فعالان اجتماعی از مقام سیمین بهبهانی که دهه هشتم زندگی اش را سپری می کند، تقدیر کردند.

حضور افرادی مثل پرویز مشکاتیان، آهنگساز ، جواد مجابی و محمد علی سپانلو، نویسنده و شاعر و نیکی کریمی، بازیگر و کارگردان تئاتر و سینما که کمتر در مراسمی از این دست حضور میابند، از نکات دیگر این نشست بود.

در پایان مراسم اهدای جایزه کتاب تندیس صدیقه دولت آبادی، فیلم «یک دریچه آزادی» ساخته امیر محمد قاسم زاده برای حاضران پخش شد. این فیلم مستندی از زندگی سیمین بهبهانی بود.

هشت مارس ۲۰۰۵(۱۸ اسفند ۱۳۸۳) در سالگرد روز جهانی زن، در مرکز فرهنگی زنان که یک نهاد مدنی و غیر دولتی است، کتابخانه صدیقه دولت آبادی و جایزه ای به همین نام برای بهترین اثر در حوزه مطالعات زنان ظهور کرد. در چهار سال نخست یعنی تا پارسال، فقط کتاب های حوزه مطالعات زنان بررسی و تقدیر شدند؛ اما امسال برای نخستین بار نویسنده های حوزه ادبایت زنان نیز بررسی و تقدیر شدند.

تصویر

پروین اردلان، فعال حوزه زنان و برنده جایزه اولاف پالمه که صبح همان روز به دلیل ممانعت از خروجش از کشور از هواپیما بیرون کشیده شده بود، ازمیهمانان حاضر در این مراسم بود.

عکس های اختصاصی کانون زنان ایرانی از: مونا اولیایی و آرش آشوری نیا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.