آخرین اخبار از وضعیت خدیجه مقدم در گفت و گو با وکیل او

کانون زنان ایرانی _ دکتر اکبر خسروشاهی همسر خدیجه مقدم درباره آخرین وضعیت همسرش از تغییر سلول او انتقال او به جای مناسب تری خبر داد.دکترخسروشاهی هر روز برای پی گیری وضعیت همسرش به دادگاه و بازداشتگاه وزرا مراجعه می کند اما تا کنون موفق به دیدار او نشده است. او گفت با اصرار بسیاری نوشته ای از همسرم نشانم دادند که در آن عنوان کرده بود که در جای مناسب تری هست. دیروز هم به دادگاه مراجعه کردم گفتند بازپرس پرونده مراخصی هستند.

خدیجه مقدم از اعضای کمیته مادران کمپین یک میلیون امضا و مادران صلح و فعال زیست محیطی و جامعه مدنی، از صبح روز سه شنبه هفته گذشته به دلیل برگزاری میهمانی و نشست در منزل شخصی و با حضور اعضای کمپین و سایر دوستانش ، با ورود ماموران امنیتی در منزلش بازداشت و از آن تاریخ تا کنون پس از دو مرحله بازجویی در دادیاری امنیت دادگاه انقلاب و پلیس امنیت، در بازداشتگاه وزرا به سر می برد. به رغم پیگیری های متعدد خانواده و وکلای این عضو کمپین هنوز مسئولان هیچ پاسخ معینی به مراجعین نداده و خانم مقدم در وضعیتی بلاتکلیف در بازداشتگاه وزرا به سر می برند. در همین خصوص با لیلا علی کرمی یکی از وکلای خدیجه مقدم گفتگویی انجام داده ایم که از نظرتان می گذرد.

سرکار خانم علی کرمی اینطور که در خبرها به نقل از خانم مقدم اظهار شده دلیل بازداشت ایشان برگزاری نشست و مهمانی با اعضای کمپین یک میلیون امضا در منزل شخصی ایشان اعلام شده است. آیا برگزاری جلسات و نشست در منزل شخصی از نظر قانونی می تواند مصداق بازداشت افراد قرار بگیرد؟

موارد بازداشت افراد در قانون ذکر گردیده و برگزاری جلسات و میهمانی به هیچ عنوان نمی تواند مجوز بازداشت باشد، بلکه این امر بر خلاف قانون و شرع مقدس اسلام هم هست.

– بازداشت به این طریق یعنی وارد شدن به منزل شخصی با وضعیتی که از زبان خانم مقدم و همسرشان نقل شده بیشتر در چه مواردی انجام می شود و آیا به دلایلی که در بازجویی طبق بیان خود خانم مقدم اظهار شده می توان به این شکل وارد حریم خصوصی افراد شد و آنان را بازداشت کرد؟

مطابق قانون احضار متهم به وسیله ی احضارنامه به عمل می آید و قاضی در مواردی می تواند بدون این که بدوا احضاریه فرستاده باشد دستور جلب متهم را صادر کند. یکی از این موارد جرایمی است که مجازات آنها قصاص، اعدام و قطع عضو باشد و مورد دیگر وقتی است که محل اقامت یا شغل و کسب متهم معین نبوده و اقدامات قضایی برای دستیابی به متهم به نتیجه نرسیده باشد که هیچ یک از این موارد در خصوص موکل صدق نمی کند. از سویی نیز وفق اصل ۲۲ قانون اساسی مسکن اشخاص از تعرض مصون است. قرآن کریم نیز در آیات ۲۷ و ۲۸ از سوره نور بر مصونیت مسکن افراد تاکید داشته و ضمانت اجرای این مصونیت در ماده ی ۵۸۰ قانون مجازات اسلامی مقرر شده است.

– از یک طرف وثیقه یکصد میلیون تومانی برای ایشان صادر شده و از یک طرف به طور موقت در بازداشت هستند. به لحاظ قانونی و با توجه به دستور العمل آقای شاهرودی مبنی بر عدم صدور قرار وثیقه و این که وثیقه باید با جرم افراد و شرایط اجتماعی آنها تناسب داشته باشد آیا اصولا صدور چنین وثیقه ای و نگهداری ایشان در بازداشتگاه وزرا با جرمی که اعلام شده یعنی برگزاری جلسات ونشست و مهمانی در منزل شخصی تناسب دارد
مطابق ماده ۱۳۲ قانون آیین دادرسی کیفری قاضی پس از تفهیم اتهام مکلف است یکی از قرارهای تامین کیفری را صادر نماید . بنا بر این امکان جمع دو قرار وجود ندارد. اگر ایشان به علت عجز از پرداخت وثیقه بازداشت شده بودند این امر بایستی در برگ اعزام ایشان درج می گردید و وی به زندان منتقل می شد.

همچنین در اداره مبارزه با مفاسد اجتماعی نیز به من گفته شد که ایشان یک هفته در بازداشت خواهند بود . لذا بنا بر اظهارات موکل و اعلام اداره اماکن احتمال صدور قرار بازداشت برای موکل قویتر می باشد و باز هم مطابق قانون تامین باید با اهمیت جرم شدت مجازات ، سابقه متهم ، سن و حیثیت وی متناسب باشد . لذا صدور قرار سنگین برای موکل مطابق با قانون نمی باشد.

– همانطور که می دانید بازداشت خانم مقدم چهل و چهارمین مورد از موارد بازداشت و احضار اعضای کمپین یک میلیون امضا بوده است و اینطور که به نظر می رسد این روند همچنان ادامه دارد. نظر شما در مورد این نحوه برخورد با فعالان کمپین که به صورت مسالمت آمیز اهداف و خواسته های مشخص و اعلام شده ی خود را پیگیری می کنند چیست؟
بهتر آن است که به جای برخورد با اعضای کمپین و زنان و دختران این مرزو بوم به خواسته های قانونی آنها احتارم گذاشته شود و همه در راستای تغییر قوانین تبعیض آمیز به یکدیگر یاری رسانیم .

-آخرین پیگیری های حقوقی شما به عنوان وکیل آیا به نتیجه ای رسیده است و اقداماتی که انجام شده را بیان بفرمایید
خانم شیرین عبادی نسرین ستوده و بنده وکالت این پرونده را بر عهده گرفته ایم . من روز ۴ شنبه به وزرا مراجعه کردم ولی به من اجازه ندادند که با خانم مقدم ملاقات کنم. ما پیگیری قانونی را انجام خواهیم داد.

منبع : http://campaigndarband.blogfa.com/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.