مادر جلوه : گناه دختران ما چیست

کانون زنان ایرانی _آمنه شیرافکن

” چطور می توانند انتظار داشته باشند، دانشجویی درس جامعه شناسی بخواند و نسبت به مسایل زنان کشورش بی تفاوت باشد. ”

مادر جلوه جواهری این مطلب را در حالی می گوید که در خانه‌اش پذیرای جمعی از فعالان جنبش زنان است که برای دیدار با او به خانه‌اش آمده‌اند.

گوهر بیات (مادر جلوه)همان ابتدای در، روی صندلی‌ نشسته‌است و به زنان و دخترانی که از راه می رسند خوش آمد می‌گوید.

بازدید فعالان زن از خانواده کسانی که در حین فعالیت در جنبش زنان ایران بازداشت می شوند این روزها شکل متفاوتی پیدا کرده است. جلسه‌های همنشینی با خانواده‌ها به جای آنکه صرفا به دلداری ختم شود جلسه‌های جدی شده است برای اینکه موضوع‌های مرتبط با جنبش زنان مورد تحلیل و بررسی قرار گیرد و اینکه در مقابل فشارهایی که بر جنبش وارد می شود باید از چه راهکارهای مقاومتی استفاده کرد.

مادر جلوه که خود عضو کمیته مادران کمپین یک میلیون امضا بر ضد قوانین تبعیض آمیز است کنار خدیجه مقدم نشسته و مدام تاکید دارد که هنوز دلایل بازداشت این دخترم را نمی دانم.

مریم حسین خواه دیگر عضو فعال در کمپین یک میلیون امضا چندی است که در بند عمومی زندان زنان به سر می‌برد.
در تمام مدتی که مادران کمپین موضوع بازداشت دلارام علی را پیگیری می کردند، مادر جلوه جواهری همراهی شان می کرد . شلید همان تجربه‌ها موجب شده است تا امروز با آرامش بیشتری روی صندلی خانه‌اش بنشیند و بیندیشد که برای آزادی دخترش چه باید کند.

مادر جلوه که همچنان سوال‌های زیادی دارد می‌گوید:« خودشان به بچه‌هایی که قبلا بازدشت کرده بودند گفتند که امضاگرفتن جرم نیست. حالا واقعا چه جرمی را برای دختران ما در نظر گرفته اند. اینکه به مسئله زنان کشورشان اهمیت می دهند ؟ و اینکه حل این مسایل برایشان دغدغه است؟ »

خدیجه مقدم پیشنهاداتی دارد ، اینکه بر اساس روال مادر جلوه هم نامه‌ای به مسولان بنویسد و در آن همین سوال‌ها را مطرح کند. البته تاکید می کند که پیگیری از این راه در حدود ۶ ماه طول می کشد تا به نتیجه برسد.

گروه فعالان جنبش زنان که به دیدار خانواده جلوه آمده اند هر کدام دغدغه هایشان را مطرح می کنند واین پرسش مدام مطرح می شود که این بازداشت ها همچنان ادامه خواهد داشت. دلیل این همه برخوردهای سخت با فعالان جنبش زنان چیست؟

کاوه مظفری همسر جلوه که بیش از یک ماه از آغاز زندگی مشترک او و جلوه نمی‌گذرد نیز در کناری ایستاده است.
جلوه جواهری در حالی بازداشت شد که باید ۲۷ آذر ماه بر اساس احضاریه‌ای دیگر خود را به دادگاه معرفی کند.
جلوه دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد جامعه شناسی دانشگاه الزهرا است و از او مقاله‌های زیادی در سایت تغییر برای برابری و زنستان منتشر شده است.

اتهام های رسانه ای مدل جدیدی از اتهام را برای فعالان جنبش زنان شکل داده است. مریم حسین خواه به جرم اینکه در سایت زنستان مطلب نوشته به زندان می‌رود و حالا هم جلوه را به خاطر انتشار مقاله هایش در سایت تغییر برای برابری به اوین برده‌اند.

خانه جلوه جواهری پر شده است از دوستانش . مادرش در میان جمع مدام تاکید دارد که کار این دختران فرهنگی است و چرا سیستم قضایی و امنیتی اینقدر سخت با گروهی از فعالان زن برخورد می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.