زنان سرپرست خانوار؛ بی آمار و بی حمایت

سازمان بهزیستی کشور تعداد زنان سرپرست خانوار تحت پوشش این سازمان را ۱۴۷ هزار نفر اعلام کرده است و این در حالی است که به گفته مشاور وزیر در امور بانوان حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار تا یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفر زن سرپرست خانوار در کشور وجود دارد که براساس آمارهای قبلی بهزیستی بیش از ۵۰درصد آنان زیر خط فقر به سر می برند.
فرشته ساسانی مشاور وزیر در امور بانوان در حضور خبرنگارانی از رسانه های گوناگون با اشاره به این که هیچ آمار دقیقی از تعداد زنان سرپرست خانوار در کشور وجود ندارد، گفت: براساس آمار غیررسمی حدود یک میلیون و ۲۰۰ تا یک میلیون و ۷۰۰ هزار زن سرپرست خانوار در کشور داریم که زیرپوشش بیمه و کمیته امداد و بهزیستی قرار دارند.
گرچه ادعای مشاور وزیر کشور درباره تعداد زنان سرپرست خانوار نسبتا درست به نظر می رسد اما اعتقاد او به این که تمام زنان سرپرست خانوار نیازمند، تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی قرار دارند چندان دقیق نمی نماید.اگر از کمیته امداد به عنوان یکی از نهادهایی که اغلب تمایلی به ارائه اعداد و ارقام درباره گروه های تحت پوشش خود ندارد، بگذریم سازمان بهزیستی به عنوان نهاد حمایتی دیگر با هدف حمایت از اقشار آسیب پذیر که زنان سرپرست خانوار را هم شامل می شود تنها ۱۴۷ هزار نفر از این قشر را تحت پوشش قرار داده است.
حتی نیاز به جمع و تفریق هم نیست تا بفهمیم کمی بیش از ۱۰ درصد زنان سرپرست خانوار تحت پوشش بهزیستی هستند و اگر سهمی حدود همین رقم نیز به کمیته امداد اختصاص داشته باشد آن گاه می توان نتیجه گرفت که بیشتر زنان سرپرست خانوار خارج از پوشش حمایتی نهادهای حمایتی روزگار می گذرانند.
به گفته پرویز زارعی مدیر کل دفتر خانواده و زنان بهزیستی کشور، بیش از ۷۳ هزار نفر از زنان سرپرست خانوار و نیز بیش از نیمی از این تعداد در انتظار حمایت بهزیستی هستند
منبع : جام جم انلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.