لایحه آیین‌دادرسی خاص محاکم خانواده تدوین می‌شود

تدوین و اجرای ساز و کارهای لازم قانونی در امر احقاق حقوق زنان باید به صورت هماهنگ، منسجم و جامع مورد ارزیابی قرار گیرد.

بداغی، نماینده قوه قضاییه در شورای فرهنگی و اجتماعی زنان در گفت‌وگو با خبرنگار«زنان» ایسنا افزود: بخشی از مقرراتی که در حوزه زنان نیاز به بازنگری دارد، قوانین و مقررات مربوط به حقوق خانواده است که رهنمودهای اصلی آن را مقام معظم رهبری سالها پیش به تشکلات زنان ابلاغ کرد.

وی با بیان این که بحث نظارت و ارزیابی در سازمانها و نهادهای متولی حمایت از حقوق زنان تجلی می‌کند، گفت: به عنوان مثال، طرح بیمه زنان خانه‌دار با وجود این که مصوب هیات وزیران بود، ولی روند اجرای آن به دلیل مشکلات مالی چندان قابل توجه نیست.

بداغی ادامه داد: در حوزه زنان قوانین و مباحث گوناگونی هست که نیاز به بازبینی دارند تا مشکلات اجرایی و علل توقف آنها رفع شود.

نماینده قوه قضاییه در شورای فرهنگی و اجتماعی زنان تصریح کرد: برخی از مباحث مطرح شده در حوزه زنان مربوط به اقدامات حمایتی است که از طریق سازمان بهزیستی و وزارت رفاه انجام می‌شود و بخشی دیگر نیز با عنوان اصلاح و بازبینی قوانین توسط قوه مقننه صورت می‌گیرد.

وی تاکید کرد: برای حمایت از حقوق زنان مجموعه‌ای از دستگاهها درگیرند که فعالیتهای خود را به صورت فرابخشی انجام می‌دهند.

بداغی با اشاره به آیین دادرسی خاص محاکم خانواده گفت: ضرورت اجرای این آیین دادرسی زمانی مشخص شد که در بررسی‌های انجام شده طبق مقررات، رعایت تشریفات و آیین دادرسی مدنی در دادگاه‌های خانواده الزامی نبود.

به گفته او به دلیل فقدان این آیین دادرسی، نبود یک رویه ثابت در دادگاه‌ها و نوشته نشدن آیین دادرسی خاص برای خانواده، محاکم خانواده دچار اختلاف رویه و عملکرد شدند.

نماینده قوه قضاییه در شورای فرهنگی و اجتماعی زنان یادآور شد: بنابراین، لایحه آیین دادرسی خاص محاکم خانواده جهت رفع اختلاف‌ها و کاهش هزینه‌ها برای دعاوی خانواده در قوه قضاییه در حال تهیه و تدوین است تا با کامل شدن و پس از تصویب دولت به قوه مقننه ارسال شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.