دستور وزارت ارشاد برای پوشش ندادن اخبار انجمن صنفی روزنامه‌نگاران

گویا نیوز: محمد پرویزی، مدیر کل مطبوعات داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با ارسال نامه‌ محرمانه‌ای به روزنامه‌ها آنها را از پوشش اخبار مرتبط با انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران منع کرده است.

در این نامه محرمانه که روز یک‌شنبه شانزدهم تیرماه ۱۳۸۷ برای روزنامه‌ها ارسال شده است، انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران به استناد رأی دیوان عدالت اداری غیر قانونی خوانده شده است و به همین دلیل روزنامه‌ها و رسانه‌ها از پوشش اخبار فراگیرترین نهاد صنفی روزنامه‌نگاران ایران منع شده‌اند. این دستور در حالی صادر شده است که رأی دیوان عدالت اداری در دعوای انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران و وزارت کار و امور اجتماعی، رأی به غیر قانونی بودن انجمن نبوده است. در رأی دیوان عدالت اداری تأیید انتخابات انجمن منوط به تغییر اساسنامه شده۸ است که البته درخواست انجمن برای برگزاری مجمع عمومی فوق العاده به منظور اصلاح اساسنامه تا کنون از سوی وزارت کار و امور اجتماعی بی پاسخ مانده است.

این دستور غیر قانونی وزارت ارشاد در حالی برای مطبوعات ارسال شده است که در روزهای گذشته خبرگزاری فارس در یک اقدام از پیش طراحی شده با انجام مصاحبه‌های جهت دار با اشخاصی که در یک جریان سیاسی خاص قرار دارند، در جهت پیشبرد پروژه انحلال انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران تلاش می‌کند.

حسین شریعتمداری مدیر مسؤول روزنامه کیهان، محمد مهاجری نویسنده سابق کیهان و همکار روزنامه همشهری در دوران مسؤولیت حسین انتظامی که به دلایلی از این روزنامه اخراج شد، امیر محبییان عضو شورای سردبیری روزنامه رسالت و از نویسندگاه جریان راست و مهدی فضایلی مدیر عامل سابق خبرگزاری فارس از جمله افرادی هستند که در روزهای گذشته در گفت و گوهای خود با خبرگزاری فارس که در طول سال‌های گذشته و از آغاز تأسیس تا کنون به عنوان رسانه‌ای نزدیک به نهادهای امنیتی و قضایی شناخته می‌شده است، خواهان انحلال تنها نهاد صنفی روزنامه‌نگاران ایران شده‌اند.

این واکنش وزارت ارشاد در حالی صورت گرفته است که روزنامه‌نگاران ایرانی که استقلال نهاد صنفی خود را در خطر دیده و معتقدند، برخی نهادهای قدرت در صددند تا با طرح بهانه‌های واهی انجمن صنفی روزنامه‌نگاران را منحل کنند، در تلاشند تا با انجام حرکت‌های هماهنگ و با شرکت فعال اعضای فراگیر ترین نهاد صنفی روزنامه‌نگاران ایران از کیان تنها نهاد صنفی خود دفاع کنند.

مخالفان انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران که بیشتر از جریان اصولگرا هستند در انتخابات دوره‌های گذشته هربار که از میزان آرای بسیار پایین خود مطلع می‌شدند در صدد تشکیک در برگزاری انتخابات انجمن بر می‌آمدند که همواره با شکست مواجه می‌شدند، از همین رو بوده که وزیر کار و امور اجتماعی در جریان مذاکره با نمایندگان انجمن صنفی از آنها می‌خواهد تا حداقل یکی از جریان اصولگرا را در هیأت مدیره انجمن وارد کنند. این موضوع با توجه به روند غیر صحیح آن مورد پذیرش اعضا نبوده بنابراین آنان از مخالفان خود خواسته‌اند تا با شرکت در انتخابات و از راه صحیح کاندیدای خود را وارد هیأت مدیره انجمن صنفی روزنامه‌نگاران کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.