تنها دختر المپیکی افغانستان ناپدید شد

سایت شیرزنان- مرجان نمازی:‌ محبوبه احدگر، تنها زن ورزشکار افغان که به المپیک ۲۰۰۸ پکن راه یافته، به طور ناگهانی ناپدید شد. ترس‌ها و نگرانی‌های کادر المپیک افغانستان از این موضوع کاملا‌ بجا و جدی است چراکه فعالیت‌های توسعه طلبانه و موفقیت‌های محبوبه در عرصه ورزشی در این کشور – که هنوز طالبان در آن برای رسیدن مجدد به قدرت مبارزه می‌کند- نه‌تنها ارزشمند تلقی نشده بلکه با سرزنش‌ها و تهدیدهای مختلف از جمله تهدید به مرگ از جانب افراطیون مواجه شده است. برای نهضت المپیک که به دنبال تشویق و تقویت حضور گسترده جهانی در مسابقات است، محبوبه دونده ۱۹ ساله افغان یک گنج با ارزش محسوب می‌شود.

او زنی از افغانستان است که به دین اسلا‌م و فعالیت‌های ورزشی‌اش افتخار می‌کند و قصد دارد با حجاب کامل در پکن حضور یابد. با توجه به سابقه‌ این ورزشکار احتمال می‌رود، او بتواند با تنها یک دقیقه اختلا‌ف از مدال‌آوران دوی ۱۵۰۰ متر المپیک به خط پایان برسد. همچنین محبوبه، امسال از سوی طرح همبستگی المپیک که با هدف کمک به ورزشکاران کشورهای توسعه نیافته تشکیل شده، موفق به دریافت بورس تحصیلی شد. به همین منظور او به یک مرکز عالی‌رتبه در کوالا‌لا‌مپور و سپس به یک دوره آموزشی در فورمیو در ایتالیا فرستاده شد که در همین بین عصر روز پنجشنبه گذشته خبر ناپدید شدنش منتشر شد.

محبوبه در آخرین مصاحبه‌اش با مسوولا‌ن طرح همبستگی المپیک، گفته است: <ما به عنوان زن مسلمان، یک سری محدودیت‌هایی برخاسته از سنت داریم که به ما اجازه نمی‌دهد حضور فعالا‌نه‌ای در عرصه ورزش داشته باشیم.> در بخشی از اظهارات او که در تایمز آنلا‌ین منتشر شده، چنین آمده است: <من علا‌وه بر فعالیت‌های ورزشی، با توجه به پیشینه خانوادگی و فرهنگی، به عنوان یک زن تنها برای رسیدگی به امور خانه اهمیت دارم و فرصت دیگری برای ابراز خود ندارم. من می‌خواهم این تصور کلی را تغییر دهم و گمان می‌کنم جامعه نیز آمادگی این اصلا‌حات را دارد. من به نوعی الگوی زنان کشورم هستم و به اینکه توانسته‌ام به المپیک راه پیدا کنم افتخار می‌کنم.>محبوبه زمانی که در کابل تمرین می‌کرد از ترس تهدیدات و آزارهای مردم مجبور بود از ساعت- ۳۰/۸ شب به بعد برای تمرین دو از خانه خارج شود چون در آن ساعت همه مجذوب نمایش‌های تلویزیونی پراحساس و کم‌ارزش بوده و مزاحم او نمی‌شدند.پدر محبوبه یک نجار است و خانواده او در یک محله فقیرنشین کابل زندگی می‌کند. موها جان مادر او پیش از این گفته بود: <ما نگران وضعیت امنیتی محبوبه در افغانستان هستیم و از مردمی که دیدی منفی نسبت به خانواده ما دارند می‌ترسیم. اما همه اینها مانع حمایت از دخترمان نمی‌شود.>درحالی که شجاعت و عزم محبوبه در عرصه ورزش ستودنی است اما او به هیچ وجه حاضر نمی‌شود حجاب خود را کنار بگذارد و پیش از این گفته بود اگر زمانی مجبور به این کار شود ورزش را کنار خواهد گذاشت. هیچ زن ورزشکار المپیکی مانند او تا این حد سریع توجه رسانه‌های غربی را به خود جلب نکرده و سوژه خبرنگاران خارجی نبوده است. هرچند بعد از آن، محبوبه می‌بایست پاسخگوی اتهامات نادرست همسایه‌ها و پلیس شهر کابل می‌بود.چهار سال پیش و در زمان المپیک آتن، روبینا موقیم یار و فریبا رزیهی که نخستین زنان افغان راه یافته به المپیک بودند نیز در معرض اتهاماتی از این دست قرار داشتند. در المپیک سیدنی هم که همچنان طالبان در صدر قدرت افغانستان بود، این کشور در تحریم بین‌المللی بود و هیچ ورزشکار افغانی در المپیک حضور نداشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.