معاون سیاسی دبیرکل جبهه مشارکت در گفتگو با خبرگزاری ایلنا : تصویب لایحه حمایت از خانواده نقض آشکار حقوق انسانی زنان است

معاون سیاسی دبیرکل جبهه مشارکت گفت:تصویب لایحه حمایت از خانواده نوعی عقب‌‏گرد تاریخی در قانون ایران محسوب می‌‏شود.

آذر منصوری در گفت‌‏وگو با خبرنگار “ایلنا” با اشاره به تصویب لایحه حمایت از خانواده، اظهارداشت:یکی از فاکتورهای میزان رشد و توسعه یافتگی کشورها توجه به حقوق زنان است و تصویب این لایحه در قوانین کشور ما به طور مشخص نشانگر فاصله‌‏ای است که میان کشور ما با دیگر کشورها وجود دارد.

وی به ماده ۲۳ این لایحه که به مرد در صورت تمکن مالی اجازه اختیار همسر، بدون اجازه از همسر اول، می‌‏دهد، اشاره کرد و گفت:
ماده ۲۳ این لایحه، نه تنها نقض آشکار حقوق انسانی زنان است بلکه نشانگر نگاه ابزاری به زن است زیرا در این ماده به زن به عنوان یک کالا نگریسته شده است، و به این معنا است که مردانی که پولدارترند، می‌‏توانند چند نوع از این کالا را داشته باشند.

این فعال سیاسی با تاکید بر اینکه لایحه حمایت از خانواده موجب عقبگرد تاریخی در قانون ایران است، اظهار داشت: لایحه حمایت از خانواده نه تنها موجب رشد یافتگی و توسعه یافتگی جامعه نیست، بلکه نوعی عقبگرد تاریخی در قانون ایران محسوب خواهد شد.

وی در ادامه افزود: قانونی که در سال ۱۳۵۳ مبنای عمل بوده در مقایسه با این لایحه به روزتر و پیشرفته‌‏تر محسوب می‌‏شود.

معاون سیاسی دبیرکل جبهه مشارکت، با هشدار نسبت به تصویب نهایی این لایحه در مجلس هشتم، گفت: اگر این مصوبه در پارلمان هشتم به تصویب نهایی برسد، نشانگر عدم نگاه اعضای این پارلمان به حقوق برابر زنان و مردان است .]

وی تصریح کرد: این لایحه نه تنها موجب تحکیم خانواده نشده، بلکه باعث تضعیف بنیان‌‏های خانواده می‌‏شود و نتیجه و پیامد آن در جامعه ایجاد شک و بدبینی و سوء تفاهم و اختلاف در بین خانواده‌‏ها خواهد بود.

منصوری به ماده ۲۵ این لایحه که تخصیص مالیات بر مهریه است، اشاره کرد و گفت: تخصیص مالیات بر مهریه نوعی دخالت در توافق دو طرفه است که این نوع دخالت موجب تحکیم خانواده نخواهد شد. زیرا بالا رفتن مهریه در تقابل با نابرابری‌‏هایی است که نسبت به زنان در کشور ما وجود دارد و تخصیص مالیات بر مهریه راه حل این معضل نیست و این نوع راه‌‏حلها، راه حل سلبی است و نتایج مثبت برای جامعه به ارمغان نخواهد آورد.

وی با تاکید بر سازمان یافتگی جامعه زنان ایران اظهار داشت: اگر جامعه زنان جامعه متشکلی باشد، این سازمان‌‏یافتگی در مواقعی موجب فشار بر مسوولین خواهد شد تا نوع نگاه خود را نسبت زنان تغییر دهند به همین دلیل تصویب این لایحه موجی از بی‌‏اعتمادی و سرخوردگی را در جامعه زنان ایجاد خواهد کرد.

این فعال سیاسی در بخش دیگری از این گفت‌‏وگو به تشکیل نهاد ملی اصلاحات، که از سوی برخی کنشگران سیاسی پیشنها د شد، اشاره کرد وگفت: پیشنهاد تشکیل نهاد ملی اصلاحات از سوی فعالان سیاسی نشانگر دغدغه‌‏های آنها نسبت به تهدیداتی است که مقابل جریان اصلاحات وجود دارد و این گونه پیشنهادات باید از سوی احزاب مورد بررسی قرار گیرد و به دستور العمل واحدی تبدیل شود.

وی افزود:مهمترین کارکرد تشکیل نهاد ملی اصلاحات این است که تهدیدات در مقابل جریان اصلاحات و دموکراسی‌‏خواهی کم خواهد شد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.