۱۱ نفر از فعالان حقوق معلمان در تهران آزاد شدند

گزارش های رسیده از تهران حاکی است که ۱۱ نفر از فعالان حقوق معلمان که روز سه شنبه توسط نیروهاى پلیس امنیت تهران بازداشت شده بودند، آزاد شدند.

گزارش ها حاکی است که حدود ۲۵ نفر از اعضاى تشکل هاى معلمان روز سه شنبه در مترو دانشگاه علم و صنعت، که قرار بود در جلسه شوراى هماهنگى تشکل هاى صنفى فرهنگیان ایران به منظور بزرگداشت روز جهانى معلم در « تهرانپارس» تهران شرکت کنند، بازداشت شده اند.

این شورا از سال ۱۳۸۱ خورشیدى آغاز به کار کرده است و حدود ۴۰ تشکل معلمان از سراسر ایران در آن عضویت دارند.

روز سه شنبه، یکى از فعالان حقوق معلمان به «رادیو فردا» گفت: فعالان بازداشت شده ابتدا به کلانترى هفت حوض منتقل شدند. اما به گفته او، سپس به بازداشتگاه پلیس امنیت در میدان سپاه انتقال یافتند.

در همین ارتباط، به فعالان حقوق معلمان که پیگیر ماجرا بودند، گفته شده بود که بازداشت شدگان سه شنبه شب را نیز در بازداشتگاه به سر خواهند برد.

این در حالى بود که دلیل بازداشت این گروه اعلام نشد.

در همین ارتباط، کانون صنفى معلمان ایران روز سه شنبه با انتشار اطلاعیه اى، بازداشت شماری از فعالان حقوق معلمان و «این همه وحشت از چند معلم در تهران که فقط براى رسیدگى به وضع حقوقى خود تلاش مى کنند» را عجیب دانست و آن مورد انتقاد قرار داد.

این تشکل صنفى که اکثر بازداشت شدگان عضو آن بوده اند، در اطلاعیه دیگرى با اشاره به اینکه قرار بود شرکت کنندگان در جلسه شوراى هماهنگى تشکل هاى صنفى فرهنگیان ایران با نمایندگان کمیسیون هاى امنیت ملى و آموزش و پرورش و نیز یکى از نایبان رییس مجلس شوراى اسلامى نیز دیدار داشته باشند، این پرسش را مطرح کرد که آیا این ملاقات ها خلاف امنیت ملى هستند.

به گفته کانون صنفى معلمان ایران، بازداشت نمایندگان فرهنگیان در آغاز سال تحصیلى اقدامى «ضد امنیت ملى » محسوب مى شود.

همچنین سازمان معلمان ایران ضمن انتشار بیانیه اى، بازداشت فعالان حقوق معلمان توسط پلیس امنیت تهران را «غیر قانونى» توصیف کرد.

در این بیانیه آمده است: «در آستانه بازگشایى مدارس … و نیز همزمان با اجراى طرح به اصطلاح سامان دهى نیروى انسانى وزیر آموزش و پرورش که استرس هاى فراوان روحى و فشارهاى شغلى بى شمارى بر معلمان تحمیل کرده است و سرانجام پس از گذشت بیش از ۱۸ ماه از اسفند فراموش نشدنى سال ۸۵ و وعده و وعیدهاى بى شمار مسئولان در مورد قانون نظام هماهنگ پرداخت که هنوز جامه عمل به خود نپوشیده است، تعدادى از همکاران ما در کانون هاى صنفى معلمان بازداشت شده اند.»

سازمان معلمان ایران بازداشت معلمان عضو در کانون هاى صنفى معلمان را مغایر با بدیهى ترین و ابتدایى ترین حقوق شهروندى و نیز اصول قانون اساسى جمهورى اسلامى ایران دانست و خواستار پاسخگویى مسئولان و آزادى آنها شد.

در دو سال گذشته، تشکل هاى معلمان که خواستار برخوردارى معلمان از زندگى بهتر و افزایش دستمزد آنان هستند، با برخوردهاى امنیتى، قضایى و ادارى گوناگون مواجه شده اند.

بر اساس گزارش هایى که انتشار یافته، احکام ادارى کاهش حقوق، جریمه نقدى، انفصال از خدمت، تعلیق و تبعید براى صدها تن از معلمان در ایران به اجرا در آمده است.

همچنین ده ها تن از معلمان و فعالان حقوق معلمان در جریان اعتراض هاى صنفى مسالمت آمیز در دو سال گذشته بازداشت و براى مدتى زندانى شده اند.

علاوه بر این، فعالان حقوق معلمان به طور مرتب از سوى نهادهاى امنیتى جمهورى اسلامى ایران احضار و بازجویى شده اند.

مقام هاى جمهورى اسلامى ایران همواره در باره این گزارش ها سکوت کرده اند.

این در حالى است که برخوردهاى امنیتى، قضایى و ادارى با فعالان حقوق معلمان با انتقادهاى گسترده سازمان هاى حقوق بشرى در ایران و جهان و نیز سایر سازمان هاى مرتبط با حقوق معلمان،از جمله فدراسیون آموزش بین ا لملل مواجه شده است.

رادیو فردا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.