کابینه تازه از نگاه یک فعال امور زنان در زنجان

نازخند صبحی -زنجان :

سرانجام فهرست اسامی وزرای پیشنهادی آقای احمدی نژاد به مجلس شورای اسلامی تسلیم شد و اظهار نظرهای موافق و مخالف درباره وزرای پیشنهادی آغاز گردید. هرچند که کابینه را فقط وزرا تشکیل نمی دهند بلکه مدیران راس دستگاههای اجرایی غیر وزارتی هم جز اعضا کابینه هستند بطوریکه حساسیت و اهمیت کار بعضی از آنان کمتر از وزرا نیست. درباره ی وزرای پیشنهاد شده آنچه که بیشتر از نکته های دیگر جلب نظر می کند نادیده گرفتن نیمی از پیکر جامعه است.

احمدی نژاد بعد از انتخاب در یکی از سخنرانی های خود گفته بود که کثرت گرا نیستم من نماینده ۷۰میلیون نفر هستم نه ۱۷میلیون” این گفته عملاً زیر سئوال است زیرا وقتی آمار می گوید زنان نیمی از جمعیت کشور را تشکیل می دهند چگونه است که در میان ۳۵میلیون نفر رای می دهند، کسی شایستگی حضور در کابینه دولت احمدی نژاد را نداشته باشد همانها که به جد در پای صندوقهای رای حضور یافته و بیشترین رای را به صندوق ها ریخته اند.

ناگفته نماند که تنها کاندیدایی که هیچ وعده ای به زنان نداد دکتر محمود احمدی نژاد بود که در سخنرانی های انتخاباتی خود گفت که زنان بهتر است وارد حوزه های فرهنگی و اندیشه شوند تا جامعه را تعمیق بخشند! و گفت که حاضر نیست ژست وارد کردن زنان را به کابینه بگیرد و به شایسته سالاری بیش از جنسیت اهمیت خواهد داد.

این سخنان به گونه ای بیان شد که زنان بدانند نباید انتظار زیادی از رئیس جمهور جدید داشته باشند اگر چه در شایعات مطرح پیرامون کابینه احمدی نژاد از فاطمه آجرلو نماینده کرج به عنوان وزیر رفاه و تامین اجتماعی مطرح بوده است اما با توجه به مقاومت احمدی نژاد در زمان کاندیداتوری در حالی که همه کاندیداها بخشی از برنامه خود را به زنان اختصاص داده بودند ولی او حاضر نشد وعده ای را به زنان، نیمه پنهان جامعه بدهند.

هر چند که بعد از دوم خرداد سال ۷۶ و شعار توسعه سیاسی مشارکت زنان از سطح به عمق گسترش داده شد ولی هرگز زنی به کابینه به عنوان وزیر، راه نیافت فقط یک زن به عنوان معاونت رئیس جمهور یکی رئیس سازمان حفاظت محیط زیست انتخاب شد.

البته نزدیکان خاتمی گفته اند که او در انتخاب زنان برای وزارت مشکلات جدی داشت و حتی توسط برخی بزرگان قم تهدید شده بودند که مالیات را بر دولت حرام می کنیم.

اما به قول فخراسادات محتشمی‌پور” خاتمی به پشتوانه آراء قاطع مردم این توان را داشت که چنین اقدامی را بکند”.

بعد از وضعیت زنان در کابینه خاتمی چندان دور از ذهن نبود که زنی در کابینه احمدی نژاد حضور نداشته باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.