زنان در زندان

تغییر برای برابری: طی روزهای گذشته اخبار بازداشت و صدور احکام برای زنان پرحجم بوده است. به نظر می اید که زنان نه تنها خبر ساز که خطر ساز شده اند:


انتقال نگین شیخ الاسلامی به اوین

شهرام حسینی همسر نگین شیخ ااسلامی روز گذشته با مراجعه به زندان اوین در گفتگو با تغییر برای برابری اطلاع داد: به من گفتند نگین در بند ۲۰۹ هست. تا انجام تحقیقات هم ممنوع لاالملاقات است.

نگین شیخ الاسلامی فعال حقوق زنان و حقوق بشر صبح روز ۱۴ مهرماه در تهران دستگیر شد. او پنجمین فعال زن کُرد است که دستگیر و زندانی می شود. شیخ الاسلامی فعال حقوق بشر و زنان ،دارای مدرک فوق لیسانس روززنامه نگاری از دانشگاه علامه طباطبایی تهران و موسس و مسئول سابق “انجمن فرهنگی اجتماعی زنان آذرمهر کردستان” بوده است .ایشان تلاش گسترده ای را برای احقاق حقوق ، برابری و ظرفیت سازی زنان منطقه کردستان انجام داده و در این زمینه به تحقیقات بیشماری دست زده است.

ممنوع الملاقات شدن هانا و روناک و انتقال فاطمه گفتاری به زندان بیجار
به گزارش کمیته زنان حامی اعتصاب غذای زندانیان سیاسی و مدنی کرد فعالان زن کرد هانا عبدی و روناک صفازاده بعد از اعتصاب غذا در زندان ممنوع الملاقات شده اند. فاطمه گفتاری نیز به زندان بیجار منتقل شده است.

تایید حکم دادگاه تجدیدنظر زینب بایزیدی

به گزارش خبرگزاری دیده بان حقوق بشر کردستان نیز چهارشنبه ۱۶ مهر ماه حکم دادگاه تجدید نظر در تائید حکم بدوی مبنی بر چهار سال حبس در تبعید به زینب بایزیدی فعال زن در زندان مهاباد ابلاغ شد. اما هنوز تاریخ انتقال وی به زندان زنجان جهت گذراندن دوران محکومیت در تبعید اعلام نشده است.

سید مهدی حجتی وکیل زینب بایزیدی در گفت‌‌وگو با خبرگزاری دیده بان حقوق بشر کردستان با تائید این خبر در رابطه با امکان تجدید نظر مجدد در حکم موکلش گفت: با توجه به روال غیرمعمول و شتابزده در صدور حکم بدوی و تائید آن در دادگاه تجدید نظر با استناد به ماده ۱۸ اصلاحی قانون تشکیل دادگاه‌های عمومی و انقلاب نسبت به این حکم در دادگستری کل استان آذربایجان غربی اعتراض خواهد کرد.

زینب بایزیدی فعال کُرد و عضو کمپین یک میلیون امضاء در تاریخ ۱۹ تیر ۷۸ پس از احضار و مراجعه به ستاد خبری اداره اطلاعات مهاباد بازداشت و با گذشت یک ماه در دادگاهی بدون حضور وکیل با استناد به ماده ۴۹۹ قانون مجازات اسلامی به ۴ سال حبس تعزیری در تبعید محکوم گردید و همین حکم به فاصله‌ی کمی از صدور آن، در دادگاه تجدیدنظر استان آذربایجان غربی نیز مورد تائید قرار گرفت.

بازداشت یک زن فعال دیگر: حمید نبوی چاشمی

به گزارش مجوعه فعالان حقوق بشر نیز حمیده نبوی چاشمی ۴۵ ساله صبح روز ۱۶ مهر پس از خروج به همراه فرزند خردسال خود از منزل مسکونی ، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به همراه آنان به منزل بازگشت. نیروهای امنیتی پس از تفتیش منزل و ضبط کامپیوتر و سایر لوازم مربوطه ، به همراه ایشان به کتابفروشی نامبرده مراجعه و فرزند وی را به شاگرد مغازه ایشان تحویل و با بیان اینکه خانم نبوی چاشمی تا دو روز دیگر بازمیگردد خواستار سکوت در این باره میگردند.

بنابراین گزارش وی در مراسم خاوران در ماه گذشته شرکت کرده و به صورت مقدماتی مورد بازجویی قرار گرفته بود ، وی دارای ۵ سال حبس تعلیقی به علت شرکت در مراسم بزرگداشت دکتر مصدق نیز هست. نامبرده از فعالان حقوق زنان محسوب میگردد و با تعدادی از سازمانهای محلی در حوزه حقوق زنان همکاری می نمود ، ایشان سال ۱۳۸۴ مدت ۲۱ روز را نیز در بند ۲۰۹ زندان اوین به سر برد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.