بیماران ایدزی دشمنان ما نیستند

ترجمه: آیدین فرنگی

«پدرو چان»، دبیر انجمن بین المللی ایدز که چندی پیش کنگره جهانی ایدز را در مکزیک برگزار کرد، در سخنرانی خود ضمن تاکید بر ضرورت مبارزه گسترده با بیماری ایدز گفته بود: «افراد حامل ویروس ایدز دشمنان ما نیستند. به جای مبارزه با مبتلایان به ایدز باید بکوشیم تا روند گسترش این بیماری را متوقف کنیم.»

به‌رغم همه تلاش‌های بین‌المللی صورت گرفته هر ۱۲ ثانیه یک نفر به بیماری مرگ‌آور ایدز مبتلا می‌شود. در مورد آمار ارائه شده توسط سازمان ملل متحد پیرامون بیماری ایدز می‌توان از تعبیر «دهشتناک» استفاده کرد. طبق آخرین گزارش‌های بنیاد مبارزه با ایدز سازمان ملل متحد((UNAIDS، سال گذشته تعداد حاملان ویروس HIV در جهان به ۳۳ میلیون نفر رسید که دو میلیون و ۷۰۰هزار نفر از این تعداد سال گذشته به جمع حاملان HIV اضافه شده بودند. همچنین دو میلیون نفر نیز سال گذشته در اثر ابتلا به بیماری ایدز جان خود را از دست دادند. طبق این گزارش در سال ۲۰۰۶ دو میلیون و ۱۰۰هزار نفر به بیماری ایدز مبتلا شده بودند و در سال ۲۰۰۱ نیز آمار تازه‌مبتلایان به بیماری ایدز سه میلیون نفر ثبت شده بود.

وقتی در سال ۱۹۸۳ انستیتو پاستور با مرکزیت دفتر پاریس یک ویروس را به عنوان عامل ابتلا به بیماری ایدز مورد شناسایی قرار داد، دانشمندان علوم پزشکی تصور نمی‌کردند ایدز اینطور به سرعت گسترش یافته و به یک خطر جهانی بدل شود. «فرانکویس بار- سینوسی»، پژوهشگری که جزو همکاران دانشمند فرانسوی کاشف ویروس ایدز، «لاک مونتاگنیر» به حساب می‌آید، در مورد ویروس عامل ابتلا به بیماری ایدز می‌گوید: «به‌رغم شناخت کاملی که نسبت به ویروس HIV داریم، باید بگویم تاکنون ویروسی به این پیچیدگی شناسایی نشده است.»

وی با اشاره به اینکه پژوهش‌های بی‌وقفه دانشمندان باعث شده احتمال وجود ویروس HIV در بدن انسان‌ها به وسیله آزمایش‌های کاملا قابل اتکا مورد بررسی قرار بگیرد، تاکید می‌کند: «در زمینه درمان نیز اگرچه هنوز نمی‌توانیم سلامت فرد مبتلا را به او برگردانیم، خدمات دارویی ارائه شده می‌تواند به بیمار برای داشتن یک زندگی عادی کمک کند. البته نباید فراموش کرد که استفاده طولانی مدت از داروهای قوی می‌تواند فرد حامل HIV را به بیماری‌های دیگری مثل سرطان نیز مبتلا کند.»

همه بیماران مبتلا به ایدز از امکان دریافت خدمات دارویی برخوردار نیستند. بنابه آمار سازمان بهداشت جهانی از هر سه بیمار مبتلا به ایدز فقط یک نفر شانس دریافت دارو را به دست می‌آورد و بخش اعظم دریافت کنندگان دارو نیز در نیم‌کره شمالی جهان سکونت دارند. اکنون در آفریقا، آسیا و شرق قاره اروپا ایدز گسترش نگران کننده‌ای پیدا کرده است، اما کشورهای جنوب صحرا در آفریقا همچنان رتبه نخست از نظر آلودگی به بیماری ایدز را کسب می‌کنند؛ چنانچه ۶۷درصد مبتلایان به این بیماری و ۷۲درصد مرگ و میر ناشی از ابتلا به بیماری ایدز در این منطقه از آفریقا به ثبت رسیده است. همچنین بنابه گزارش برنامه مبارزه با ایدز سازمان ملل متحد، در حال حاضر ۲۲میلیون بیمار مبتلا به ایدز در قاره آفریقا زندگی می‌کنند، در حالیکه فقط سه میلیون نفر از این تعداد تحت پوشش خدمات دارویی قرار گرفته‌اند.

منبع: DW.TURKISH

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.