گزارشی از مشکلات اسکان در خوابگاه دختران: جایی برای زندگی

روزنامه صبح دانشگاه علم و صنعت/ الهام علیمردانی:

سال گذشته هنگامی که دکتر جبل عاملی , ریاست دانشگاه اعلام کرد که در صورت عدم تخصیص بودجه ی ۲.۵ تا ۳ میلیاردی برای خوابگاه دختران , دانشگاه علم و صنعت در سال ۸۷ قادر به پذیرش دانشجوی دختر در مقطع کارشناسی ارشد نمی باشد, می شد به راحتی حدس زد که پروسه ی اسکان دختران در سال تحصیلی جدید با مشکلات بسیار جدی مواجه خواهد شد.

با توجه به افزایش درصد قبولی دختران در دانشگاه ها در طی یک دهه اخیر, نیاز مبرم به خوابگاه های بیشتر و متناسب سازی امکانات برای دختران امری بدیهی به شمار می رفت. موضوعی که در تمامی این سالها مورد غفلت مسئولین واقع شد . علی رغم سهمیه بندی های متعددی که امسال صورت گرفت تا شانس قبولی دختران در دانشگاه های تهران کاهش یابد, اما در نهایت این بی توجهی و برخورد غیر مسئولانه مدیریت از نظرها پنهان نماند و مشکلات بسیاری برای دختران علم و صنعت بوجود آورد که در نوع خود بی سابقه بود.

شروع سال تحصیلی جدید در علم و صنعت ۲۳ شهریور اعلام شد, از همین رو بهترین زمان برای اسکان دانشجویان هفته ی ماقبل شروع کلاس ها بود. پروسه ای که همه ساله در طی کمتر از یک هفته به انجام می رسید, امسال پس از گذشت ۳ هفته هنوز به سرانجام نرسیده است. که در این بین علاوه بر کمبود خوابگاه ها باید به عدم همکاری مدیریت با شورای صنفی نیز اشاره کرد. بنا بر تصمیم کمیسیون اسکان شورای صنفی که با انبوه دانشجویان و ظرفیت کم خوابگاه ها مواجه شده بود دانشجویان شبانه, ورودی های ۸۲, و دانشجویان حومه ی تهران از لیست اسکان خارج شده تا بعد از مشخص شدن وضعیت سایر دانشجویان به آنها رسیدگی شود. ظرفیت ها به اندازه ای کم بود که حداکثر استفاده از تمامی فضاهای خوابگاه صورت گرفت و بعد از اتاقها که البته مازاد بر ظرفیتشان اسکان داده شدند ,نوبت سالن های مطالعه , سالن های تلویزیون, محل های توزیع غذا, بخش هایی از موتورخانه ها, زیرزمین بلوک ها, اتاق شورای صنفی و … بود که جهت اسکان به دانشجویان اختصاص یابد. با تمام این احوالات همچنان بیش از ۵۰ نفر از دختران حومه تهران موفق به اسکان نشده اند و تعدادی نیز زندگی ۶ نفره در اتاق های ۳ نفره را پذیرفته اند.

مسئولان دانشگاه در ابتدا با مشاهده ی این وضعیت قول واگذاری خوابگاه رشید به دختران را دادند, قولی که چندین سال است برای سرپوش نهادن بر مشکل کمبود خوابگاه دختران مطرح می شود. این در حالی بود که خوابگاه رشید ۲۰۰ نفر ظرفیت دارد و دختران به این حجم از ظرفیت نیاز نداشتند و اگر این امر هم صورت می گرفت تازه باید فکری به حال ۲۰۰ دانشجوی پسر ساکن رشید می شد.

در همین حین البته صحبت از ساخت یا خرید خوابگاهی جدید برای دختران بود که مسئولین قول تحویل ۱ ماهه ی آن را داده بودند, خوابگاهی که نه محل آن بر کسی مشخص شد و نه کسی حاضر به دادن تضمین کتبی برای آن بود.

در طول این مدت دختران چندین بار نیز دست به تجمع در داخل خوابگاه , مقابل ساختمان معاونت دانشجویی و ساختمان امور دانشجویان زدند وهربار با قول هایی از جانب مسئولین مواجه شدند که البته هیچ یک قانع کننده نبودند. در تجمعی که دختران معترض همزمان با روز حضور احمدی نژاد در علم و صنعت, مقابل ساختمان امور دانشجویان صورت دادند, مهندس حاجی زاده , مدیر امور دانشجویان در جمع آنان حضور یافت و قول رفع مشکلات را داد اما دختران که وعده های حاجی زاده قانعشان نکرده بود به سمت محل حضور احمدی نژاد حرکت کردند تا اعتراض خود را نسبت به کمبود ظرفیت خوابگاهی به گوش رئیس جمهور برسانند. اما انتظامات دانشگاه با ایجاد مانع, سد راه دانشجویان شد و از حرکت آنان ممانعت به عمل آورد.

با توجه به اهمیت موضوع اسکان که با آغاز مهرماه دغدغه ی بیش از ۲۶۰۰ دانشجوی علم و صنعت می شود, چگونه است که مدیریت برای حل آن از قبل تدبیری اتخاذ نکرده و با ظهور هر مشکلی, بلافاصله راه حل هایی ارائه می دهد که هیچ یک عملی نیستند و با واقعیت نمی خوانند؟ تا کی می توان دانشجویان را با وعده و وعیدهای توخالی سرگرم نگه داشت؟

آیا براستی مشکل اصلی در کمبود بودجه خلاصه می شود؟ آیا دانشگاه رئیس جمهور با بودجه ی ۵۵ میلیاردی خود قادر به تامین خوابگاه برای دانشجویان خود نیست؟ آیا این وضعیت شایسته ی دخترانی است که با تلاش بسیار موفق به عبور از سد کنکور با موانع مضاعف سهمیه بندی جنسیتی و سهمیه بندی بومی شده اند؟

البته به نظر می رسد با سیاستی که مسئولین کشور در چند ساله ی اخیر اتخاذ کرده اند و هر روز مانع جدیدی بر سر راه دختران ایجاد می کنند و اجازه ی هرگونه رشد و حضور در جامعه را از او می گیرند, دیگر لازم نباشد مدیران دانشگاه به فکر تامین خوابگاه جدید برای دختران باشند, کافی است چند سال دیگر صبر کنند آنگاه خواهند دید نه تنها مشکل خوابگاه دختران خود به خود حل می شود, بلکه با ظرفیت مازاد بر نیازشان مواجه خواهند شد!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.