دادستان زنجان: عدم اعلام حکم مددی، محکومیت دختر دانشجو، محاکمه دانشجویان به اتهام آبروریزی، تشکیل پرونده برای متحصنین

خبرنامه امیرکبیر: دادستان زنجان از تفهیم اتهام مددی، معاون دانشجویی متخلف دانشگاه زنجان، و دانشجوی دختر قربانی هوسبازی مددی و تعیین مجازات برای آن ها خبر داد و گفت: مجازات معاون سابق دانشجویی دانشگاه با توجه به موقعیت، میزان سن و مقام، سنگین‌تر از فرد دیگر است و دو نوع حکم صادر شده که در صورت قطعیت اعلام خواهد شد. اتهام در دو مورد برقراری رابطه نامشروع و جریحه‌دار کردن عفت عمومی بوده است. پرونده دانشگاه زنجان در دو بخش اتهام رابطه فردی بین دو نفر و از بین بردن آبروی فرد یا افرادی با غرض‌های سیاسی و غیرسیاسی در دست بررسی است.

گل محمدی در ادامه با بیان این که گناه کردن یک بحث و افشای آن بحثی دیگر است، ادامه داد: بردن آبروی یک فرد امری ناپسند و بدتر از آن بردن آبروی بستگان فرد است و در این جریان افرادی با غرض‌های سیاسی و غیرسیاسی به دنبال کشف و افشای آن در سطح استان، کشور و خارج از مرزها بودند و در این زمینه تعدادی از دانشجویان و غیردانشجویان احضار و حتی بازداشت شده و تفهیم اتهام شده‌اند که هنوز پرونده آنان تکمیل نشده است و در صورت تکمیل به داداگاه ارائه می‌شود.

گل محمدی اشاره نکرد در ماجرای دانشگاه زنجان آبروی کدام یک از بستگان افراد درگیر در این ماجرا به خطر افتاده است. لازم به ذکر است در حوادث مشابه در دانشگاه کرمانشاه، سهند و… دانشجویان از سوی مسئولین به نشر اکاذیب متهم شدند و تخلف مدیران دانشگاه ها هیچ گاه رسیدگی نشد. اما در مسئله دانشگاه زنجان که دانشجویان به دنبال مدرکی جهت اثبات تخلفات گسترده مددی بودند در نهایت بازداشت و متهم شدند.

دادستان عمومی و انقلاب زنجان گفت: تا به امروز هیچ دانشجویی را به خاطر شرکت در تحصن و اعتراض به وقوع حادثه دانشگاه زنجان تحت تعقیب، بازجویی و حتی کسب اطلاعات قرار نداده‌ایم. در جریان تحصن و اعتراض نیز پرونده‌هایی تشکیل شده و در حال پیگیری است؛ از جمله هتک حرمت‌هایی که ممکن است از سوی برخی دانشجویان به برخی افراد دیگر صورت پذیرفته باشد.

جالب آن که تا پیش از این اعلام می شد تنها برای چند دانشجویی که در جریان نجات دختر قربانی حادثه از دست معاون متخلف دانشگاه زنجان بوده اند، پرونده تشکیل شده است اما گویا قرار است دانشجویان معترض و متحصن نیز به دادگاه فراخوانده شوند. لازم به ذکر است طبق توافق دانشجویان با رئیس دانشگاه زنجان قرار بود برای هیچ یک از دانشجویان معترض در داخل دانشگاه مشکل انضباطی رخ ندهد اما از ابتدای سال تحصیلی جاری رئیس دانشگاه زنجان از ثبت نام واحدی، هاشمی و فیروزی جلوگیری به عمل آورده است.

جالب آن که گل‌محمدی در زمینه پرونده یکی از مراکز بهزیستی زنجان در رابطه با کودک‌آزاری نیز حق را به جانب مدیران دولت داد و گفت: تعبیر شکنجه یا کودک‌آزاری در این خصوص تعبیر مناسبی نیست بلکه فردی با یک نگاه سنتی و نه از باب شکنجه، صدمه‌ای در حد خفیف و ضعیف به کودکان وارد کرده است که پرونده در دادگاه مورد رسیدگی قرار گرفت و فرد متهم محکوم به پرداخت دیه شد.

این در حالی است که تصاویر منتشره در سایت های خبری حاکی از آن بود که کودکان چند ساله از سوی مسئولین مرکز بهزیستی زنجان به طرز وحشیانه ای شکنجه شده بودند.

دادستان زنجان در ادامه افزود: هیچ گونه سوءنیتی از سوی مدیران بهزیستی در زمینه عدم گزارش این موضوع از سوی دادگاه احراز نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.