اعتراض به مشکل کمبود خوابگاه های دختران در دانشگاه الزهرا و یزد

کمیسیون زنان دفتر تحکیم وحدت: مشکلات رفاهی دانشگاه­ها خصوصا کمبود خوابگاه همچنان ادامه دارد و اینبار به دانشگاه الزهرا رسید. پیش از این وزیر علوم از اختصاص بودجه برای رفع مشکلات خوابگاه­ها خبر داده بود ولی پس از آن شاهد اعتراض دانشجویان امیرکبیر، علم و صنعت، علامه، اصفهان و … نسبت به مشکلات خوابگاه­ها بودیم.

دانشجویان دانشگاه الزهرا با حضور در مقابل ساختمان امور خوابگاههای دانشگاه به برخی از مشکلات صنفی دانشگاه اعتراض کردند.

به گزارش ایسنا، یکی از دانشجویان معترض با اشاره به کمبود امکانات در دانشگاه، گفت: متاسفانه گاها ظرفیت دانشگاه بدون توجه به امکانات افزایش می‌یابد.

وی همچنین با اشاره به پاره‌ای از مشکلات خوابگاهی دانشجویان دانشگاه، اظهار داشت: به عنوان نمونه امسال در حالی به دانشجویان ارشد شبانه دانشگاه الزهرا(س) خوابگاه ارائه نشد که در دفترچه کارشناسی ارشد، برعکس سایر دانشگاه‌ها عنوان نشده بود که به دانشجویان شبانه خوابگاه ارائه نمی‌شود.

وی ادامه داد: متاسفانه مسئولان در مقابل اعتراضات دانشجویان عنوان می‌کنند که می‌توانید از پذیرش در دانشگاه انصراف دهید.

این دانشجو در خاتمه تصریح کرد: در حال حاضر دانشجویان معترض از مسئولان دانشگاه خواستار پیگیری مشکلات شده‌اند.

احضار بیش از سی نفر از دانشجویان دانشگاه یزد به کمیته انضباطی

چندی پیش و در پی تعطیلی خوابگاه هرندی دختران دانشگاه یزد، تعداد بسیار زیادی از دانشجویان دختر به ویژه دانشجویان فعال دانشگاه یزد بدون دلیل از خوابگاه محروم شدند.

پس از اینکه اعتراضات فردی این دانشجویان نسبت به محرومیتشان از خوابگاه نتیجه نداد این دانشجویان معترض در اقدامی هماهنگ تحصنی آرام و چند ساعته در درون دانشگاه برگزار کردند، اما مسئولین دانشگاه نه تنها به خواست به حق این دانشجویان که برخورداری از خوابگاه و امکانات رفاهی دانشگاه است اعتنایی نکردند بلکه بیش از سی نفر از دانشجویان شرکت کننده در تحصن دانشجویی اخیر را به کمیته انضباطی احضار کرده اند.

کلانتری دبیر کمیته انضباطی دانشگاه یزد تا کنون حکم تعدادی از این دانشجویان مبنی بر منع موقت از تحصیل به مدت یک نیمسال را صادر کرده است.

پیش از این و در جریان اعتراضات چند روزه دانشجویان دانشگاه یزد در آذر ماه سال هشتاد و پنج بر سر مسمومیت بیش ۴۰۰ نفر از دختران خوابگاهی، اخباری مبنی بر احضار گسترده دانشجویان شرکت کننده در این اعتراضات منتشر شد ولی در آن زمان تنها یکی از دانشجویان به کمیته انضباطی احضار و محکوم شد. به گزارش خبرنامه امیرکبیر، با گذشت ماه ها از آن اعتراض دانشجویی، مسئولین دانشگاه یزد اکنون و در پی اعتراض دانشجویان به تعطیلی بدون دلیل خوابگاه هرندی و محرومیت دانشجویان از خوابگاه، این بهانه را برای سرکوب خواست های صنفی دانشجویان دانشگاه یزد فراهم ساخته اند.

این وضعیت در حالی رخ می دهد که میبدی رئیس دانشگاه یزد همواره اعلام کرده بود که با تبدیل ساختمان های دانشگاه به خوابگاه دانشگاه یزد دیگر مشکل اسکان دانشجویان را نخواهد داشت و این اقدام را از جمله مهمترین اقدامات خود در طول ریاستش می دانست.

متاسفانه تا کنون شورای صنفی دانشگاه یزد و تشکل های این دانشگاه هیچ واکنشی نسبت به این وضعیت بی سابقه از خود نشان نداده و سکوت پیشه کرده اند.

دانشجویان در تحصن آرام خود خواستار بازگشایی خوابگاه هرندی و بازگشت خود و دوستانشان به خوابگاه شده و هم اکنون نیز بسیاری از آنها به این وضعیت و احضار و صدور احکام انضباطی معترض هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.