استعفای اجباری معاونت فرهنگی دانشگاه پیام نور قم، در پی تلاش برای تعرض به دختر دانشجو

کمیسیون زنان دفتر تحکیم وحدت: به دنبال فراگیر شدن اعتراضات جمعی از دانشجویان دانشگاه پیام نور قم در خصوص ایجاد مازحمت یکی مسئولین این دانشگاه برای دختران دانشجو و انتشار خبر آن در سایت های اینترنتی، از دانشگاه پیام نور قم خبر می‌رسد که کارمند مذکور ناچار به استعفا شده است.

بنابر نوشته وبلاگ نمکزار که توسط یکی از دانشجویان این دانشگاه به روز رسانی می شود، انتشار خبر این آزار جنسی، در سایت “کمیسیون زنان دفتر تحکیم وحدت” که در “خبرنامه امیرکبیر” بازتاب داشت، موجب شد که سرانجام مسئولین دانشگاه در روز ۱۶ آذر خبر استعفای آقای کاظم پور را به دانشجویان اعلام نمایند.

وبلاگ نمکزار ماجرا را چنین شرح داده است :

“ماجرا از زمانی آغاز شد که گروهی از مدیران مسئول و سردبیران نشریات دانشجویی دانشگاه پیام نور قم به منظور شرکت در جشنواره نشریات دانشجویی دانشگاههای پیام نور کشور برای اعزام به مشهد انتخاب شدند. ۵ نفر از فعالین دانشجویی که همگی دختر بودند، ۵ آذر ماه عازم مشهد مقدس می‌شوند و سرپرستی گروه اعزامی را آقای “ک” که از مسئولین فرهنگی دانشگاه است، به تنهایی بر عهده می‌گیرد.

برخوردهای نامناسب و غیرطبیعی آقای “ک” از همان ابتدای سفر آغاز می‌شود و با رفتارهایی عجیب و به دور از منطق که به هیچ عنوان در شأن یک مسئول فرهنگی و یک سرپرست گروه نیست، به دفعات موجب ناراحتی و رنجش اعضای گروه می‌گردد. شاید از دلایل رنجش دختران دانشجو بتوان به دورویی و دروغگویی پی در پی آقای “ک” در طول سفر و برخورد نامناسب و تحقیرآمیز با آنان در مقابل سایر میهمانان جشنواره اشاره کرد، اما بی شک آنچه که بیش از همه باعث ناراحتی و آشفتگی این افراد می‌گردد، تلاش آقای “ک” در برقراری روابط دوستانه با یکی از اعضای گروه (خانم X) و ابراز علاقه به وی است. تداوم و پافشاری بر این شیوه‌ی برخورد موجب ناراحتی شدید روحی این دختر شده و حتی وی را روانه‌ی بیمارستان می‌سازد.

مراسم اختتامیه جشنواره نشریات دانشجویی، هفتم آذر ماه در مشهد برگزار می‌شود و گروه قم با کسب یک رتبه اول و دو رتبه سوم با دست پر به دانشگاه باز می‌گردند. اما ماجرا به همین جا ختم نمی‌شود و آقای “ک” در ادامه‌ی رفتار غیرمتعارف خود این افراد را تهدید می‌کند تا از بیان ماجراهای سفر و به ویژه بیماری (خانم X) برای مسئولین دانشگاه خودداری کنند. رفتارهای این فرد سرانجام کاسه صبر دانشجویان را لبریز نموده، طی گزارشی به حراست دانشگاه خواستار رسیدگی به این موضوع می‌شوند. در ابتدا ریاست دانشگاه، آقای محمدرضایی سعی در حل مشکل با آرامش و به مرور زمان دارد که اعتراضات دانشجویان موجب صدور حکم تعلیق یک هفته‌ای آقای “ک” از فعالیت می‌گردد.

افزایش اعتراضات دانشجویان دانشگاه، انتشار خبر در رسانه‌های غیر رسمی و همچنین از طریق پیامک‌ میان دانشجویان دانشگاه‌های قم، در کنار صدور بیانیه کمیسیون زنان دفتر تحکیم وحدت که در خبرنامه امیرکبیر بازتاب داشت، موجب شد که سرانجام مسئولین دانشگاه در روز ۱۶ آذر خبر استعفای آقای “ک” را به دانشجویان اعلام نمایند. گرچه دانشجویان دانشگاه پیام نور قم همچنان به این خبر بدبین هستند و استعفای آقای “ک” را به طور کامل باور نکرده‌اند! که همین عدم اعتماد به مسئولین، خود جای بسی تاسف دارد.

در مورد شخص آقای “ک” ذکر این نکته ضروری‌ست که بر طبق شنیده‌ها وی که دارای تحصیلات حوزوی می‌باشد، پیش از این در قسمت دیگری از دانشگاه مشغول به فعالیت بوده که در آن قسمت نیز مواردی از تخلفات مشابه در مورد وی مشاهده شده است. با این وجود انتخاب این فرد، آن هم به تنهایی، به عنوان سرپرست گروه دختران جوان دانشجو از سوی مسئولین دانشگاه جای سؤال دارد که امیدوارم جواب مناسبی برای آن وجود داشته باشد.”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.