اتش سوزی در خوابگاه دخترانه دانشگاه علم و صنعت، پس از وقوع حادثه همه به فکر چاره افتاده اند

ترانه بنی یعقوب

با ز هم مثل همیشه پس از وقوع حادثه همه به فکر راه حل افتاده اند . این بار به دلیل آتش سوزی در یک خوابگاه دانشجوئی .اما این که چقدر این نگرانی ها و دغدغه ها دوام خواهد یافت باز جای پرسش و تامل دارد ؟.
بعد ازظهر چند روز قبل یکی از ساختمانهای خوابگاه دختران دانشگاه علم و صنعت اتش گرفت و هرچند این اتش سوزی تلفات جدی نداشت و تنها تعدادی از دانشجویان را راهی بیمارستان کرد اما دانشجویان علم و صنعت و دیگر دانشجویان خوابگاهی از بابت این حادثه و حوادث مشابه نگرانند؛نگران امنیت خوابگاه هائی که به نظرشان در وضعیت مناسبی قرار ندارند .

انها که پس از وقوع این حادثه در تجمعی از مسولان دانشگاه خواستار پاسخگوئی شده بودند پرسیدند :” چرا همیشه باید حادثه‌ای رخ دهد و پس از آن مسئولان به دنبال چاره و راه حل باشند؟”

ظهر دو شنبه وقتی خوابگاه دختران علم و صنعت دچار حریق شد، آتش و دود خوابگاه را در بر گرفت و بخشی از ساختمان را سوزاند و چندین نفر از دانشجویان را راهی بیمارستان کرد . پس از ان تعدادی از دانشجویان به دلیل غیر قابل سکونت شدن خوابگاه را ترک و راهی منزل اقوام و آشنایان شدند.

طبق سخنان دانشجویا ن پس از اتش سوزی ماموران اتش نشانی بسیار دیر در محل حادثه حاضر شدند و اگر کمک نگهبانان دانشگاه نبود فاجعه ای عمیق به بار می آمد .

آنها می گویند ا گرچه هنوز دلیل اصلی این واقعه معلوم نشده است، اما مواردی چون سهل انگاری و اتخاذ مواضع غیر اصولی در دانشگاه مسبب بروز چنین حوادثی شده است .آنها همچنین به نحوه اسکان دانشجویان دختر این دانشگاه در سال تحصیلی جاری اعتراض دارند .

اما این اولین بار هم نیست که چنین حوادثی در خوابگاه های دانشجوئی رخ می دهد و شاید نگرانی دانشجویان درباره ایمنی خوابگاه ها بیهوده نیست دو سال قبل اتش سوزی خوابگاه دخترانه دانشگاه اصفهان ۸۰ نفر از دانشجویان را مصدوم و روانه بیمارستان کرد.در ان اتش سوزی طبقه اول خوابگاه که دارای یک سالن صخره نوردی بود ؛ دچار حریق شد و دود ناشی از ان به دیگر طبقات سرایت و موجب دود گرفتگی دانشجویان شد .حادثه مشابه دیگری نیز در همان سال در دانشگاه اراک رخ داده بود .

پریزاد فرامرزی که سالها در خوابگاه زندگی کرده و دبیری کمیسیون خوابگاههای اتحادیه صنفی دانشجویان کشور را به عهده داشته است از ایمن نبودن خوابگاههای دانشجوئی سخن می گوید :”ایمن نبودن خوابگاهها حرف امروز و دیروز نیست و حوادث این چنینی در خوابگاههای کشور سابقه ای طولانی دارد . به ویژه دانشجویان همواره از اتش سوزی خوابگاهها در شب در هراسند چرا که درهای خروجی خوابگاه ساعت ۱۱ به بعد قفل می شوند و اگر در هنگام بروز حوادثی چون اتش سوزی مسولان حضور به موقع نیابند فجایعی بزرگ رخ خواهد داد .”

ایمن نبودن ؛ قدیمی بودن ساختمان خوابگاه ها و امکانات محدود از مشکلات اساسی دانشجویان ساکن در خوابگاه ها اعلام می شود مشکلاتی که توجه بیشتر مسئولان به امور خوابگاه ها را ضروری می سازد.

حادثه چند روز گذشته دانشگاه علم و صنعت شاهد کوچکی است از نبود سیستم ایمنی در خوابگاه های دانشجوئی کشور حادثه ای که دلیلش هنوز مشخص نیست اما خبرهای ضد و نقیض از اتصال برق تا تعمدی بودن اتش سوزی در ان به گوش می رسد اما هر چه بوده دانشجویان این دانشگاه خواستار پاسخگوئی مسئولان درباره امکانات ضعیف امداد رسانی خوابگاه و همچنین نبود امکانات اولیه و ایمن دانشگاه ها هستند .

این مطلب با ندکی تلخیص در همشهری عصر به چاپ رسیده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.