زنان ورزشکار آلمانی در مبارزه با سنت

دویچه وله فارسی: زنان فعال در اتحادیه‌های مختلف ورزشی آلمان کم نیستند، اما بندرت زنان آلمانی را می توان در مقام مدیریت سازمان های ورزشی دید. حال قرار است با برنامه‌ریزی‌های معین به این وضعیت در آلمان خاتمه داده شود.

برخلاف دهه پنجاه میلادی، که فقط ده درصد از زنان آلمانی در اتحادیه‌های ورزشی عضویت داشتند، امروزه بیش از نیمی از زنان در رشته های مختلف ورزشی در اتحادیه‌ها فعال هستند. شرکت فعال زنان آلمانی در رشته های گوناگون دو میدانی در بازی‌های المپیک چین گواهی بر صحت این ادعا است. با این‌همه، هنوز در آلمان تنها دوازده درصد از زنان، مقام مربی گروه‌های ورزشی را برعهده دارند.

“ایلزه ریداملشر”، معاون کمیته المپیک آلمان معتقد است که آموزش زنان در این زمینه بسیار مشکل‌تر از مردان است. به این معنی که احتمال استخدام زنان در جایگاه‌های آموزشی ورزش از مردان کمتر است. او می‌گوید: «زنان در این زمینه کمتر از مردان پذیرفته می‌شوند و باید اتحادیه‌هایی را پیدا کرد که حاضر به استخدام مربی زن باشند. در جایی که مسئله نفوذ و قدرت مطرح باشد، زنان به نسبت مردان از شانس کمتری برخوردارند».

داور زن در بوندس لیگا

برای ریداملشر این تصویر ناخوشایندی است که وقتی روسای اتحادیه‌های ورزشی دورهم جمع می‌شوند، فقط تعداد انگشت شماری زن در جمع آنان حضور داشته باشند. او این تصویر را چهره‌ای غیر مدرن از زن ورزشکار امروز آلمان می‌خواند. ریداملشر معتقد است که ورزش آلمان به “بیبیانا”های بیشتری نیاز دارد. بیبیانا اشتاین هاوس، اولین زنی است که فوتبال دسته دوم مردان در آلمان را داوری می‌کند.

بیبیانا اشتاین هاوس زن ۲۸ ساله ایست که در کنار مردان همکارش، در تیم‌های دسته‌ دوم فوتبال باشگاهی مردان آلمان داوری مسابقات را برعهده دارد. به نظر وی، باید اتحادیه ورزش آلمان در این مورد از زنان حمایت کند.

او می‌گوید: «اتحادیه از من پشتیبانی کرد و امکانات برای گذراندن دوره‌های تکمیلی را در اختیار من گذاشت، چه در زمانی که قراردادهای کاری بسته می‌شد و چه در زمان مطرح شدن کار من در رسانه های همگانی. ارتباط ما تنگاتنگ است».

برابری لازمه جرأت

پیشرفت در این عرصه را می توان در ورزش آلمان مشاهده کرد. با این همه، به توانایی زنان در ورزش این کشور کمتر بها داده می‌شود. به همین جهت، کمیته بازی‌های المپیک آلمان تصمیم دارد در سال آینده محور کار خود را به موضوع برابری زنان در عرصه مدیریت ورزشی اختصاص دهد.

زنان ورزشکار آلمانی در بازی‌های المپیک پکن حضور قابل توجهی داشتند.ایلزه ریداملشر، معاون کمیته المپیک می‌گوید: « ما می‌دانیم که زنان در اصل آموزش برابر با مردان را دیده‌اند، اما اغلب پیش می‌آید که این جرأت را به خود راه نمی‌دهند که در این مسیر سخت با مردان رقابت کنند، نتیجه کار را بپذیرند و در جایی که لازم است وارد میدان شوند. ما می‌خواهیم با برگزاری سمینارها و جلسات اختصاصی، جرأت لازم را در زنان همکار به ‌وجود آوریم».

شنیدن این جملات بسیار خوش آیند است، مثلا حضور زنان در مدیریت ورزشی و یا شرکت فعال‌تر زنان مهاجر در امر ورزش. اما در عمل و در واقعیت روزمره، وضع به‌گونه دیگری است. ریداملشر با استناد به نمونه نروژ معتقد است که در صورت لزوم باید تغییرات ساختاری در زمینه ورزش زنان آلمان ایجاد کرد.

نروژ نمونه‌ای موفق

نروژ در سال‌های دهه هشتاد میلادی، برای حضور زنان در امر مدیریت ورزشی طرح سهمیه بندی را اجرا کرد. نتیجه این که امروز حدود ۳۰ درصد مقام‌های سرپرستی باشگاه های ورزشی در اختیار زنان است. به نظر معاون کمیته المپیک آلمان اجرای چنین مقرراتی نتایج مثبت خود را ببار می‌آورد.

بیبیانا اشتاین هاوس، زن داور بوندس لیگای آلمان بر این امر تکیه می‌کند که زنان باید در این عرصه قدرت بیشتری از خود نشان دهند و زمام امور را در دست گیرند: «باید تمرین کرد، برای خود هدف معین کرد، دنباله رو نبود، راه خود را برگزید و برایش مبارزه کرد. این توصیه من است. نمی دانم، شاید در آینده بتوانیم زنی را به روی نیمکت مربیان فوتبال مردان بوندس لیگا ببینیم».

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.