ورزش و خواب کافی خطر ابتلا به سرطان را در زنان کاهش می‌دهد

ایونا: پایگاه اطلاع رسانی “روماندی” اعلام کرد : فعالیت ورزشی منظم به همراه خواب کافی به میزان قابل توجهی از احتمال ابتلا زنان به سرطان می کاهد.

به گزارش گروه پزشکی خبرگزاری زنان ایران “ایونا” ، این پایگاه اطلاع رسانی فرانسوی زبان با استناد به نتایج یک تحقیق که در کنفرانس تحقیقات بر روی سرطان ، در واشنگتن ارائه شد ، نوشت : هرچند که فعالیت ورزشی منظم تاثیر قابل توجهی در کاهش ابتلا به سرطان دارد ، اما خواب ناکافی می تواند اثر مثبت ورزش را از بین ببرد.

مطالعات بلند مدت بر روی حدود شش هزار زن آمریکایی نشان داد که ابتلا به سرطان در زنانی که از برنامه ورزشی متمرکزی برخوردارند ، به نسبت زنانی که فعالیت بدنی اندکی دارند، ۲۵ درصد کمتر است.

این تحقیقات همچنین نشان داد که در میان زنان جوان ورزشکاری که کمتر از هفت ساعت خواب شبانه دارند ، خطر ابتلا به سرطان ۴۷ درصد بیش از کسانی است که از میزان کافی خواب شبانه برخوردارند.

“جیمز مک کلین” یکی از متخصصان پیشگیری از سرطان در مرکز ملی مبارزه با سرطان ، اعلام کرد : فعالیت های ورزشی همیشه در کاهش ابتلا به انواع سرطان از جمله سرطان روده بزرگ و سرطان سینه ، تاثیر قابل توجهی دارد ، اما در مقابل خواب ناکافی می تواند به دلیل تاثیر بر عوامل هورمونی و متابولیسم بدن ، نتیجه عکس ایجاد کند.

این گزارش با اشاره به مبهم بودن چگونگی رابطه ورزش با کاهش ابتلا به سرطان ، می افزاید : محققان معتقدند که تاثیر ورزش بر کنترل وزن و تاثیر بر سطح هورمون ها و ایمنی بدن ، سبب تاثیر آن در کاهش ابتلا به سرطان می شود.

این گزارش می افزاید : با توجه به اینکه خواب ناکافی تاثیر قابل ملاحظه ای در افزایش ابتلا به بیماری های قلبی ، عروقی و دیابت دارد ، اما محققان نمی دانند چگونه خواب کافی از ابتلا به این بیماری ها می کاهد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.