مدیر تحقیقات شورای فرهنگی اجتماعی زنان: خانواده‌های نیمه مستقل عاملی برای افزایش طلاق در جامعه است

ایرنا: مدیر بخش تحقیقات شورای فرهنگی اجتماعی زنان از کاهش تمایل به ازدواج در جوانان خبر داد و گفت: بحث خانواده های نیمه مستقل و ازدواج موقت باعث افزایش معضل طلاق در جامعه می شود.

“سیده فاطمه محبی” به مناسبت اول ذیحجه مقارن با ازدواج حضرت علی (ع) و فاطمه زهرا (س) در گفت و گو با خبرنگار گروه اجتماعی ایرنا، بر حمایت دولت از تسهیل ازدواج جوانان تاکید کرد و گفت: انتخاب گزینه خانواده نیمه مستقل که جوانان به صورت عقد کرده چند سال در خانه پدری زندگی کنند نتیجه ای جز تشدید اختلافات خانوادگی و طلاق به همراه ندارد.

وی ازدواج موقت را پاک کردن صورت مساله دانست و گفت: “ازدواج دائم” که دارای کارکردهای مثبت برای فرد و جامعه است باید اشاعه یابد. هر کدام از این مُسکّن ها که به صورت مقطعی استفاده شود مسلما پیامدهای ناگواری برای فرد و جامعه بدنبال دارد.

دبیر گروه اجتماعی فصلنامه مطالعات راهبردی زنان ادامه داد: تمهید شرایط “ازدواج دائم” راهکار صحیحی است که باید با حمایت های دستگاه های مختلف انجام شود و نظام اسلامی قابلیت های ناگشوده زیادی برای تقویت این امر دارد.
وی افزود: متاسفانه در جامعه امروز، جوانان به الگوی والدین خود نمی نگرند، همچنین تبلیغ الگوی های ارزشی غربی در رسانه های جمعی تهدیدی برای نظام خانواده شده است.

وی با بیان اینکه افزایش میانگین سن ازدواج به دلیل عدم امکانات اقتصادی و اجتماعی در روستاها بیش از شهرها به چشم می خورد، افزود: مهاجرت جوانان جویای کار و تحصیل به شهرهای بزرگ باعث افزایش سن ازدواج در دختران روستایی شده است.

وی مشکلات برای دسترسی به گزینه مناسب، شرایط اقتصادی نامطلوب و وجود رسانه های ناهنجار را از دلایل کاهش تمایل به ازدواج دانست .

محبی خاطر نشان کرد: افزایش آسیب های اجتماعی مثل اعتیاد ، تورم و مواردی از این دست باعث افزایش بیش از حد طلاق می شود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.