هفت زن زندانی بر صحنه تاتر شیراز

ایونا: یکی از هنرمندان تاتر شیراز با همکاری سازمان زندان‌ها، نمایشی را با حضور ۷ زن زندانی محکوم به اعدام و حبس ابد، در حال اجرا دارد.

به گزارش خبرنگار سرویس فرهنگی خبرگزاری زنان ” ایونا” ، سیروس مهبودی هنرمند تاتر شیرازی این روزها نمایش «تولدی دیگر» را با حضور هفت زن زندانی محکوم به اعدام و حبس ابد در تالار ابوریحان شیراز به صحنه می‌برد که این نمایش به خوبی مورد استقبال مردم قرار گرفته است.

در همین زمینه حسین قهرمانی مسوول انجمن نمایش شیراز با ابراز خرسندی از اجرای این نمایش توضیح داد: آقای مهبودی از هنرمندان تئاتر است که با واحد فرهنگی زندان‌ها همکاری داشته و این نمایش را با حضور زندانیان به صحنه می‌برد.

قهرمانی در خصوص حمایت انجمن شیراز از اجرای این نمایش هم عنوان کرد: وظیفه ما حمایت از گروه‌های تئاتری در شیراز است، برای این نمایش هم محیط اجرا را فراهم کردیم و تلاش کردیم از نظر اطلاع‌رسانی و انتشار اخبار کمک‌هایی را به این گروه برسانیم.

او در ادامه درباره اجرای تاتر به مثابه یکی از ابزارهای کاهش جرم و جنایت در جامعه یادآور شد: متأسفانه به این بخش کم‌توجه بوده‌ایم و این اقدام می‌تواند راهگشایی باشد. برای طی‌کردن مراحل بعدی آن‌چنان که یکی از بازیگران این نمایش که خانمی است که به جرم سرقت مسلحانه به حبس ابد محکوم شده می‌گوید اگر می‌دانستم که تئاتر این همه هیجان دارد هرگز به سراغ سرقت مسلحانه نمی‌رفتم. این هفت زن زندانی با روحیه‌ای بسیار خاص بر صحنه حاضر می‌شوند، درحالی‌که دستبند به آنان زده شده و مأموران سازمان زندان‌ها در کنار آنان حضور دارند. بنابراین اگر فرهنگ و هنر ما امکان رشد و گسترش پیدا کند زمینه‌ی کاهش جرایم اجتماعی بسیار فراهم می‌شود.

به اعتقاد وی ، بسیاری از افراد اگر در زمینه تئاتر فعالیت نمی‌کردند قطعا سرنوشت زندگی‌شان دچار تغییر می‌شد. اما تئاتر به خاطر نوع کار و روحیه‌ای که به مردم می‌دهد می‌تواند در سالم‌سازی زندگی آنان بسیار اثرگذار باشد چراکه تئاتری‌ها می‌آموزند درگیری‌های روحی و روانی‌شان را پشت در سالن تمرین و اجرا جا بگذارند و با روحیه‌ای متفاوت بر سر کار حاضر شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.