پلیس زن با تشخیص فرمانده خود می‌‏تواند در برخی عملیات‌‏ها چادر نپوشد

رییس مجتمع آموزش عالی کوثر, گفت: پوشش پلیس زن در ایران یونیفورم نظامی با نصب درجه روی آستین, مقنعه و چادر است؛ اما آنها مجاز هستند براساس تشخیص فرمانده خود در برخی عملیات‌‏ها از پوشش چادر استفاده نکنند و در مکان‌‏های خاص زنانه نیز لزومی به پوشش چادر نیست.

به گزارش خبرنگار ایلنا, دکتر فریبا شایگان,رییس مجتمع آموزش عالی کوثر, در اولین اجلاس روسای پلیس کشورهای اسلامی, گفت: به منظور اجرای احکام اسلام، تشکیل پلیس زن در کشورهای اسلامی ضروری است.

وی، در ادامه‌‏افزود: توسعه و کارآمد سازی پلیس, ایجاد گشت‌‏های امنیت به وسیله پلیس زن, حمایت از کودکان و زنان آسیب‌‏دیده, ایجاد مراکز نگهداری مناسب و مراقبت از قربانیان خشونت، باید مورد توجه قرار گیرد.

وی، با تاکید بر نقش پلیس زن در کشورهای اسلامی، یادآور شد: نوع آموزش‌‏های ارایه شده به پلیس مرد و زن، با توجه به ماموریت‌‏های آنان باید متفاوت باشد.

به گفته شایگان, تجربه ایران در آموزش و ایجاد پلیس زن می‌‏تواند توسط کشورهای اسلامی دیگر مورد استفاده قرار گیرد.

وی، با اشاره به این که زنان سهم بسیار مهمی در پیشرفت و توسعه کشور دارند, افزود: در مبادی ورودی و خروجی کشور نمی‌‏توان زنان را توسط پلیس مرد بازرسی بدنی کرد, همچنین مردان پلیس نمی‌‏توانند برای ورود به شبکه‌‏های مخوف قاچاق زنان و شناسایی آنان که یکی از روش‌‏های متداول دستگیری مجرمان است، اقدام کنند.

شایگان، خاطرنشان‌‏کرد: زنان عفیف و نجیف به دلیل حفظ آبرو, شرم و حیای مقدس خود، از ظلم و ستم که به آنان روا شده، صرف‌‏نظر می‌‏کنند؛ زیرا نمی‌‏توانند جزییات ماجرا را به پلیس مرد بازگو کنند.

رییس مجتمع آموزش عالی کوثر، با اشاره به فعالیت پلیس زن در ایران, افزود: آزمون رانندگی و صدور گواهینامه برای زنان, صدور گذرنامه, مشاوره در کلانتری‌‏ها برای مراجعات خانواده‌‏ها و بانوان و ارایه خدمات مددکاری اجتماعی به خانواده‌‏های شهدا، از مهمترین فعالیت‌‏های پلیس زن است.

وی، یادآور شد: بازرسی زنان در ایستگاه‌‏های کنترلی و مبادی ورودی و خروجی کشور, دستگیری و بدرقه متهمان زن, تحقیق و بازجویی از زنان، کنترل اماکن مربوط به زنان و بررسی صحنه جرم زنان، از مهمترین فعالیت‌‏های انتظامی زنان پلیس در ایران است.

وی، خاطرنشان‌‏کرد: باید شرایطی فراهم شود که زنان ضمن انجام وظایف فطری و ذاتی خود، بتوانند در مشاغل پلیسی نیز وارد شده و به یک نیاز اساسی کشورهای اسلامی پاسخ دهند.

رییس مجتمع آموزش عالی کوثر, گفت: حضور مردان پلیس در شبکه‌‏های مخوف قاچاق زنان و یا کنترل اجتماعات زنان توسط پلیس مرد عملی نیست و ارزش‌‏های اسلامی حضور پلیس مرد را در صحنه‌‏های قتل و قربانی زنان ناممکن می‌‏کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.