تغییرات اساسی در ارث بری زنان در کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس

خبرگزاری فارس: رئیس کمیته حقوق خصوصی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس گفت: در صورت تصویب نهایی در مجلس زنان علاوه بر ملک و ساختمان از زمین نیز ارث می‌برند.

محمد دهقان در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی فارس، اظهار داشت: امروز در کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس تغییرات اساسی در موضوع ارث زن ایجاد شد با اصلاح مواد۹۴۶ و ۹۴۸ قانون مدنی در صورتی که مصوبه کمیسیون حقوقی و قضایی به تصویب مجلس برسد زوجه از قیمت اموال غیر منقول اعم از عرصه و اعیان ارث می‌برد.

به گفته وی در گذشته زن از زمین ارث نمی‌برد و فقط از بنا و ساختمان ارث می‌برد در مورد باغ‌ نیز تنها از اشجار (درختان) ارث به آن تعلق می‌گرفت و از قیمت زمین ارث نمی‌برد.

وی ادامه داد: در گذشته طرحی به تصویب مجلس ششم رسیده بود که زن می‌توانست از همه اموال شوهر ارث ببرد، اما در سال ۸۳ این طرح توسط شورای نگهبان رد شد؛ در مجلس هفتم در طی سال‌های ۸۴ و ۸۵ پیگیری‌های صورت گرفت که در نتیجه مقام معظم رهبری فتوایی دادند که زن نه تنها از بنا و اشجار بلکه از زمین هم ارث ببرد.

دهقان تصریح کرد: بنابراین با توجه به فتوای مقام معظم رهبری این طرح دوباره در دستور کار مجلس قرار گرفت و با توجه به هماهنگی با شورای نگهبان، این طرح پس از این که ۲ هفته پیش در کمیته حقوق خصوصی تصویب شده بود امروز در کمیسیون قضایی مطرح و به تصویب این کمیسیون رسید.

این نماینده مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: بر اساس این طرح زوج از تمام اموال زوجه ارث می‌برد و زوجه در صورت فرزنددار بودن زوج یک هشتم از عین اموال منقول و یک هشتم اموال غیر منقول اعم از عرصه و اعیان ارث می‌برد و در صورتی که زوج هیچ فرزندی نداشته باشد سهم زوجه یک چهارم از کلیه اموال است.

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس افزود: در گذشته نیز زن در صورتی که شوهر، فرزند داشت یک هشتم از اموال را ارث می‌برد و اگر شوهر، فرزند نداشت یک چهارم اموال را ارث می‌برد در حال حاضر این مسئله تغییری نکرده است؛ اما تنها مسئله این است که از این به بعد در صورت تصویب مجلس زن از زمین نیز ارث می‌برد.

در حال حاضر موضوع ارث بردن زنان از زمین در کمیسیون حقوقی مجلس تصویب شده و برای تصویب نهایی در نوبت صحن علنی مجلس قرار گرفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.