میزان حضور زنان جهان درعرصه‌های مدیریتی نمره تک گرفته است

نشست همگرایی دست‌اندرکاران حوزه امور زنان از سوی دفتر امور بانوان وزارت کشور با حضور جمعی از مسؤولان حوزه امور زنان وزارت آموزش و پرورش، سازمان بهزیستی، دانشگاهها، سپاه ، وزارت جهاد کشاورزی و … برگزار شد.

به گزارش خبرنگار «زنان» ایسنا فرشته ساسانی، مدیرکل دفتر امور بانوان وزارت کشور در این نشست مباحث زنان را دارای پیچیدگی‌های خاصی دانست و از کلیه مسؤولان حوزه زنان در این نشست خواستار پاسخگویی به سه سؤال ارزیابی وضعیت فعلی زنان، بیان چالش‌های آنها و ارائه راهکارها شد.

معدل جهانی حضور زنان جهان در عرصه‌های مدیریتی کمتر از۱۰درصد است

در این راستا مهری‌ سویزی، مشاور وزیر آموزش و پرورش در امور بانوان گفت: اگر ویترین گفتمان بشری کنار برود، ما با واقعیت‌هایی نظیر ۵/۱ برابر بودن جمعیت بی‌سواد زنان جهان در مقایسه با مردان روبه‌رو می‌شویم.

وی همچنین ادامه داد: همچنین علی‌رغم این که یک سوم نیروی انسانی جهان، زن هستند، اما سهم آنها از مالکیت جهان کمتر از یک درصد است. از سوی دیگر با وجود عمر طولانی زنان در عرصه بهداشتی، آنها دردناکتر زندگی می‌کنند.

به گفته سویزی، همچنین معدل جهانی حضور زنان جهان در عرصه‌های مدیریتی کمتر از ۱۰ درصد است و بیش از ۷۰ درصد فقرای جهان را زنان تشکیل می‌دهند و این امر از «فقر» چهره‌ای زنانه و از «ثروت» چهره‌ای مردانه ساخته است.

وی خشونت، مناقشات مسلحانه، اهانت به زنان ، ملعبه و ابزار تمتع قرار گرفتن و حجم بالای مرارتها را از جمله مشکلات حال حاضر زنان در جهان توصیف کرد.

مشاور وزیر آموزش و پرورش با اشاره به وضعیت زنان در کشورمان نیز خاطرنشان کرد: در طول این سالها مقوله زنان همواره در کشاکش افراط و تفریطها و در فاصله زیاد با نگاه اعتدالی بوده است. بنابراین نارسایی‌ها را باید در این فاصله‌ها جست‌وجو کرد.

کمتر از ۱۰ درصد زنان کشور شاغل هستند

در ادامه درخشنده ، نماینده سازمان بهزیستی نیز با بیان این که آسیب اجتماعی بویژه از نوع انحراف، اغلب در حوزه زنان بررسی می‌شود؛ گفت: این درحالیست که وقتی سخن از زن خیابانی گفته می‌شود، پدیده مرد خیابانی نیز باید مورد بررسی قرار گیرد.

وی همچنین با اشاره به نقش نهادهایی مانند خانواده، آموزش و پرورش و دانشگاه در ارائه الگوها گفت: درحالیکه در مدرسه چارچوبهایی در خصوص مساله‌ای مانند حجاب در نظر گرفته می‌شود، دانش‌آموز، فردا وارد دانشگاه و با فضایی متفاوت روبه‌رو می‌شود.

آمار هیچ گاه بیانگر واقعیتهای اجتماعی نبوده‌اند

به گزارش ایسنا سهیلا صادقی، رییس مرکز مطالعات دانشگاه تهران نیز با بیان این که در هیچ جای دنیا آمار و ارقام بیانگر واقعیتهای اجتماعی نیست، گفت: به عنوان مثال وجود این آمار که کمتر از ۱۰ درصد زنان کشور شاغل هستند، در ظاهر حاکی از پایین بودن نرخ اشتغال زنان است، اما باید بدانیم که آیا همین ۱۰درصد نیز از شغل خود راضی هستند یا خیر؟

وی با اشاره به حضور ۶۷ درصد زنان در دانشگاهها اظهار کرد: موضوع نگران‌کننده، تفاوت دیدگاهها در پایگاه و منزلت اجتماعی زنان است. در این راستا عده‌ای در مورد مشارکت اجتماعی زنان و عده‌ای دیگر در مورد خانه‌نشینی آنها چانه می‌زنند، این در حالیست که زن امروز ما توان و ظرفیت بالایی دارد تا ورای نقش سنتی خود عمل کند.

صادقی با بیان این که زنان ما با چالش‌های عمده‌ای در حوزه حقوقی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی و تعارض نقش‌ها روبرو هستند، تصریح کرد: زمانی که کار به سیاستگذاری می‌رسد، کسی صدای زنان را نمی‌شنود. از سوی دیگر به اغلب بحث‌ها در حوزه زنان، سیاسی و سلیقه‌ای نگاه می‌شود و همین علت سبب شده مساله زنان بعضا به باتلاق نزاعهای سیاسی و سلیقه‌ای کشیده شود.

صادقی با اشاره به وجود ۵/۲ میلیون زن تحت خشونت خانگی در امریکا خاطرنشان کرد: تجویز راهکار کشورهای غربی نه تنها مشکل ما را حل نخواهد کرد، بلکه به آن دامن خواهد زد؛ چرا که زنان ما در خانواده دارای چنان منزلتی هستند که قابل مقایسه با هیچ کشوری نیست و هیچ زنی نمی‌تواند ادعا کند که جایگاهی مانند زنان ایرانی در خانواده دارد.

زنان صرفا برای کارکردن درس نمی‌خوانند

به گزارش ایسنا، همچنین منظر خیر حبیب‌اللهی، عضو شورای اسلامی شهر تهران با بیان این که دانشگاهها دچار سطحی‌نگری شده و باید مشکل آنها به صورت ریشه‌ای حل شود، اذعان کرد: دانشگاهها قرار بود اسلامی شوند. آیا با چند واحد درسی، دانشگاهها اسلامی شدند؟ در کنار این، باز بر سر این چند واحد موجود بلاهایی آمده که باید بررسی شوند و اندیشمندان در این مساله تامل کنند که دانشگاهها را چگونه می‌توان اسلامی کرد؟

وی با اشاره به برخی سطحی‌نگری‌ها در دوره آموزش قبل از دانشگاه و بعد از فراغت از تحصیل در دانشگاه گفت: با تمام این موارد، جامعه به شکل فزاینده‌ای از نظر علمی و جهانی رشد داشته است و علی‌رغم ابراز نگرانی برخی افراد پیرامون این که ۶۷ درصد دانشجویان دختر هستند، باید گفت که اگر علم به واقع همان علم نورانی باشد، جای نگرانی نیست؛ چرا که زنان صرفا برای کارکردن درس نمی‌خوانند.

وی ادامه داد: بسیاری از زنان در اوج فرهیختگی در خانه بود و در صحنه‌های مدیریتی برنامه کیفی خاصی را دنبال می‌کنند.

وضعیت مطلوب زنان هرگز ترسیم نشده است

به گزارش ایسنا، اصلانی، عضو شورای فرهنگی ـ اجتماعی زنان با بیان این که ما هرگز وضعیت مطلوب زنان را ترسیم نکردیم تا در حال حاضر دست به مقایسه بزنیم، خاطرنشان کرد: این در حالیست که از سویی شمار زنان شاغل را کمتر از ۱۰ درصد اعلام کرده و آن را در معیار جهانی کم می‌دانیم و از سوی دیگر مشارکت اجتماعی زنان را بالا می‌خوانیم بنابراین این آمار یا در یک راستا نیستند و یا با هم تناقض دارند.

۱۲ میلیون زن روستایی در کشور زیست می‌کنند

همچنین دانیالی از دفتر امور زنان وزارت جهاد کشاورزی، گفت: متاسفانه حلقه مفقوده‌ای میان سیاستگذاری و اجراء وجود دارد.

وی با اشاره به حضور ۱۲ میلیون زن روستایی بیان کرد: این زنان دارای فرهنگها و باورهایی هستند که اگر آن را از زنان روستایی جدا کنیم، ناراحت می‌شوند، لذا این قبیل موارد دارای صبغه‌هایی است که باید بررسی شوند، این در حالیست که متأسفانه گاهی اوقات با ایزوله کردن برخی موارد متضرر می‌شویم.

زن مظهر مهرورزی در خانه است

در ادامه این نشست فاطمه احمدی، مدیرکل امور بین‌الملل مرکز امور زنان و خانواده، نگاه به زن از دریچه تربیت نسل آینده را مساوی نگاه به فردای جامعه دانست و افزود: زمانی که آمار حضور زنان در دانشگاهها را اعلام می‌کنیم بیانگر آن نیست که زنان را می‌خواهیم به زور و به هر قیمتی از خانه‌هایشان بیرون آوریم.

وی ادامه داد: متأسفانه اگر زن در خانه بماند و از فرزندانش مراقبت کند آن را ارزش نمی‌داند، اما اگر مبلغ ناچیزی در قبال مراقبت از بچه‌های دیگران در مهد کودک دریافت کند، برایش ارزش خواهد بود، این در حالیست که آموزه‌های دینی ما زن را مظهر مهرورزی در خانه می‌داند؛ از سوی دیگر ما هیچ ممنوعیتی برای حضور زن در جامعه نداریم.

احمدی افزایش ۴۳ درصدی رای زنان در انتخابات، حضور ۲ هزار و ۳۳۸ نفر از زنان در شوراهای اسلامی را جزء ناچیزی از فعالیتهای زنان در طول ۲۷ سال بعد از انقلاب دانست و با اشاره به نقش مؤثر زنان در دوران دفاع مقدس گفت: زنان ما توانستند مردان را به سطحی برسانند که در جایگاههای بین‌المللی حرفی برای گفتن داشته باشند، چرا که مردان موفق باید زنان قدرتمندی به عنوان پشتیبان داشته باشد.

مباحث زنان با آزمون و خطا در جا می‌زند

به گزارش ایسنا، بهزادپور از سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور با بیان این که زنان می‌توانستند خدمات شایان‌تری به انقلاب اسلامی داشته باشند، گفت: متاسفانه مباحث زنان در مرحله آزمون و خطا در جا می‌زند و حدود ۳۰ درصد انرژی نیروهای زن هدر می‌رود تا راه خود را پیدا کنند.

وی با بیان این که مباحث زنان به شکل تخصصی مطرح نمی‌شود، ادامه داد: متاسفانه عام‌گرایی مباحث زنان را فراگرفته است، این در حالیست که کمبود نظرات کارشناسی یکی از مشکلات اساسی کشور بوده ، درحالیکه هر چه به صورت تخصصی مطرح شود باید دارای سند کارشناسی باشد.

دخالت غربی‌ها در امور داخلی کشورها موجب برخی نگرشهای منفی به حقوق بشر شده است

در پایان علایی، نماینده وزارت امور خارجه نیز در این نشست با بیان این که نسبت به گفتمان حقوق بشری در سطح بین‌المللی منفی‌نگری وجود دارد گفت: در سطح داخلی کشورها نیز برخی نگرشهای منفی نسبت به این موضوع، ناشی از دخالت غربی‌ها در بسیاری از امور داخلی کشورهاست.

وی با طرح این سؤال که زنان که نیمی از جمعیت دنیا هستند، می‌خواهند چه نقشی در توسعه پایدار کشورها داشته باشند، تصریح کرد: این موضوع باید در سطح بین‌المللی مطرح شود و در ابعاد آموزشی، بهداشتی، فقر و مسایل اقتصادی، زنان بی‌سرپرست، مشارکت و اشتغال‌ زنان روستایی و توانمندسازی آنها برنامه‌ریزهای صورت گیرد.

علایی تاکید کرد: باید از تجارب کشورهایی نظیر مالزی که در حوزه زنان موفقیتهایی را کسب کرده استفاده کنیم که در این راستا ایران در صدد انعقاد قرارداد دو جانبه با این کشور برای تعامل با آنهاست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.