اولین شهردار زن مصر

مادر مجرد ۵۳ ساله مصری در مصر برای اولین بار با پیروزی در انتخابات محلی به عنوان شهردار انتخاب شده است.

به گزارش بی بی سی اوا هابیل در انتخابات محلی توانست بر پنج رقیب مرد از جمله برادر کوچکترش پیروز شود و شهردار شهر عمدتا مسیحی نشین “کوم بوها” شود. بیشتر ساکنان این شهر در مصر علیا، مسیحیان قبطی هستند.

در کشوری که اکثریت آن با مسلمانان است و عرصه سیاسی آن در تسلط مردان است، خانم هابیل توانسته پیروزی چشمگیری در زمینه حقوق زنان به دست آورد.

این پیروزی از آن رو قابل توجه است که خانم هابیل یک مادر مجرد است و با آرای مسلمانان توانسته به این پیروزی دست پیدا کند.

اوا هابیل یک وکیل است و پدر او نیز سال ها پیش شهردار بوده است. در مصر سنت دیرینه انتقال قدرت از پدر به پسر به وفور دیده می شود اما چنین مساله ای از پدر به دختر تا کنون سابقه نداشته آن هم در شرایطی که برادر جوانتر او هم در این انتخابات شرکت داشت.

خانم هابیل می گوید: “نتیجه انتخابات نشان می دهد که من رای بیشتری از مسلمانان گرفتم تا از مسیحیان. مردم شهر ما دنبال فردی بودند تا بتواند به نیابت از آنها کار کند و حقوق آنها را به دولت مرکزی یادآوری کند و آنها در میان کاندیداها، علی رغم جنسیتم، مرا واجد چنین شرایطی یافتند.”

زنان برای اولین بار در سال ۱۹۵۶ در مصر حق رای یافتند اما همواره نقش بسیار کوچکی در صحنه سیاسی مصر ایفا کرده اند. در مجلس ۴۵۴ نفری مصر، تنها ۹ نماینده زن دیده می شود.

خانم هابیل می گوید انتخاب او نشان می دهد که زنان می توانند راه را برای ورود خود به صحنه سیاسی باز کنند و البته باید در این راه آماده نبرد باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.