طلاق در ایران از نگاه آمار

ایونا: فقط در دی ماه امسال ، ۲ هزار و ۱۳۴ زوج تهرانی طلاق گرفته اند که نسبت به ماه قبل ، ۷ درصد بیشتر شده است .

به گزارش سرویس اجتماعی خبرگزاری زنان ایران “ایونا” ، آمار دیگری نشان می دهد که فقط در ۲ ماه اول سال، ۴ هزار طلاق در استان تهران ثبت شده است .

این آمار به اضافه این واقعیت که در مقابل هر ۴ ازدواج، یک طلاق در تهران اتفاق می افتد، باعث شده است که شورای رسیدگی به بحران طلاق در استان تهران تشکیل شود.

آخرین آمار و ارقام نشان می دهد که تهران، کردستان، کرمانشاه، استان مرکزی و بوشهر پر طلاق ترین استان های کشور هستند و کمترین میزان طلاق در استان های ایلام، یزد، چهارمحال و بختیاری ، سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی ثبت شده است.

اگر چه در نقاط روستایی یزد و قم میزان طلاق به صفر می رسد اما در ۵ سال اخیر، آمار طلاق روستایی هم بسیار بیشتر از گذشته شده است.

از طرف دیگر، در فاصله سال های ۱۳۷۰ تا ۱۳۸۰، میزان طلاق در کل کشور ۳۹ درصد بیشتر شده و استان های تهران با ۱۲/۹۸ درصد و همدان با ۲۸/۹۵ درصد، بیشترین افزایش و استان های کردستان و سمنان کمترین افزایش طلاق در طول این سال ها را داشته اند.

در ۵ سال اخیر، ۵۲ درصد طلاق ها در ۵ سال اول ازدواج اتفاق افتاده و ۶/۱۴ درصد طلاق ها هم در دوران عقد بوده است. آمار جالب دیگری نشان می دهد که برخلاف سال های گذشته، در سال های اخیر ۴۸ درصد متقاضیان طلاق، خانم ها بوده اند و ۲۳ درصد آقایان. در ۲۹ درصد هم هر دو طرف متقاضی طلاق بوده اند.

این جور طلاق یعنی طلاق توافقی هم نسبت به قبل، افزایش چشمگیری داشته و در مهرماه امسال ۷۵۰ فقره از آن فقط در شهر تهران صورت گرفته است.

بیشترین گروه سنی که در ۵ سال اخیر طلاق گرفته اند، برای خانم ها ۲۰-۲۴ سال و برای آقایان ۲۵-۲۹ سال بوده است. همه این آمار و ارقام نشان می دهند که طلاق در کشور ما هم مثل همه دنیا رو به افزایش است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.