بیکاری مهم ترین مشکل زنان فارغ التحصیل در شهر دﱢیر

کانون زنان ایرانی: بیکاری زنان فارغ التحصیل شهرستان دﱢیر در استان بوشهر، بیش از پیش زنان این منطقه را نگران کرده است.

ربابه امینی، مشاور فرماندار دﱢیر، با بیان این مطلب می گوید: تا سال ۶۴ تنها یک فارغ التحصیل زن در دﱢیر وجود داشت ‘اما در حال حاضر تعداد زنان فارغ التحصیل دﱢیری افزایش یافته است. به طوری که حدود ۵۰۰ زن فارغ التحصیل دانشگاهی در رشته های انسانی در دﱢیربیکار و یا جویای کار هستند.

بیشتر زنان فارغ التحصیل شاغل این شهرستان در رشته های دبیری فعالیت می کنند به طوری که بیش از ۸۰درصد نیروی انسانی فعال در آموزش و پرورش دﱢیررا زنان تشکیل می دهند.

گرایش فارغ التحصیلان بیکار برای فعالیت در بخش خصوصی بسیار پایین است و به دلیل ضعف پشتوانه اقتصادی توان ایجاد مشاغل خصوصی را ندارند.

امینی در ادامه به نبود امکانات تفریحی برای زنان این منطقه اشاره می کند و می گوید: متاسفانه حتی ” ساحل دریا” به عنوان تنها تفریح گاه این منطقه تبدیل به منطقه ای مردانه شده است و زنان حق پیاده روی و تفریح از ساحل آن را ندارند.

فضای بسته و سنتی شهر دﱢیر به هیچ زنی اجازه نمی دهد که بتواند به تنهایی در ساحل دریا قدم بزند.

به گفته ی امینی بارها از شهرداری دیر برای تاسیس پلاژ ویژه زنان تقاضا شده و جواب شهرداری نیز به دلیل همین فضای سنتی مردانه، منفی بوده است.

هر چند دیر جزء اولین شهرستان های بوشهر بود که باشگاه ورزشی زنان در آن احداث شد اما نبود امکانات در آن باشگاه به ویژه در فصل های گرم سال زنان را اصلاً به فعالیت های ورزشی جذب نمی کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.