زهرا شجاعی: احتمال وقوع بحران در حوزه زنان

کلمه: رئیس اسبق مرکز امور مشارکت زنان که با روی کار آمدن دولت نهم به مرکز امور زنان و خانواده تغییر نام داد، معتقد است ، نقش اجتماعی ومشارکت سیاسی واقتصادی زنان، به هیچ عنوان مورد توجه دولت نیست وتنها نقش زن ،دردرون خانواده تعریف می شود.

زهرا شجاعی در گفت و گو با خبرنگار «کلمه» هشدار داد که در صورت ادامه این روند، بحران ها و آسیب های اجتماعی جدی به عنوان تهدیدی برای جامعه زنان اتفاق می افتد.

وی گفت: «نیازهای زنان ودختران جوان با دهۀ گذشته وحتی نیم دهۀ گذشته خیلی متفاوت شده است. بی توجهی به این امر ومحدود کردن زنان در فعالیتهای اجتماعی و پاسخ ندادن به خواسته ها ومطالبات آنها که شامل اشتغال ، امنیت اجتماعی و… است سبب می شود یک انرژی فعال وآزاد شدۀ آماده به خدمت را که می توان از آن استفاده کرد تبدیل به تهدید کنیم. در نتیجه بحران اجتماعی به وجود می آید و آسیبهای اجتماعی زیاد می شود.»

وی به اقدامات دولت نهم در حوزه زنان اشاره می کند:«دولت در حوزه زنان پایبند برنامه نیست و نگاهی بسیارمنفی نسبت به برنامه دارد. یعنی معتقد است برنامه چهارم در حوزه زنان،یک برنامه فمنیستی است. آنها یک تعریف درست ازمفهوم عدالت جنسیّتی ندارند به طوریکه در مجلس هفتم ،با سر و صدای زیاد وبا برداشت غلط از این کلمه که آن را با عدالت جنسی اشتباه گرفتند، عدالت جنسیتی را از برنامه چهارم حذف کردند.»
وی می گوید: بودجه مرکز امور زنان در مدت سه سال به یک سوم کاهش پیدا کرد یعنی از ۲۲میلیارد تومان به هشت میلیارد تومان رسید.

وی این پرسش را مطرح کرد که مرکز در مورد مطالبات زنان کدام جامعه ودر کدام عصر (آیا عصر قاجار) فعالیت می کند؟ و می گوید: «در سه سال اخیر،آمار نشان می دهد که ۳ درصد کارکنان زن دردستگاههای دولتی کاهش پیدا کرده یعنی سیاست های به ظاهر حمایتی دولت از اشتغال زنان، مثل افزایش مرخصی زایمان از چهار ماه به شش ماه یا اصلاح ساعت کار زنان نتیجه عکس داشته است.

وی افزود:«اگر بخواهم در یک جمله عملکرد مرکز امور زنان در طی این سه سال راتشریح کنم باید بگویم که این مرکز مسئولیت کمیته امداد را به علاوه مسئولیت امور تربیتی مدارس را با هم جمع کرده ویکسری برنامه در این زمینه ارائه داده یعنی اگر مجموعه کارهای آنها را ببینید به این نتیجه می رسید.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.