دولت افغانستان حقوق زنان شیعه را محدودتر کرد

دویچه وله

بر اساس قانون جدیدی که به امضاء حامد کرزای رسیده، زنان شیعه‌مذهب موظفند، در هر زمان نیازهای جنسی شوهرشان را برآورده کنند. آنها حق ندارند بدون اجازه‌ی همسر از منزل خارج شوند. قانون جدید خشم مدافعان حقوق زنان را برانگیخت.

خبر را اول از همه روزنامه بریتانیایی گاردین پخش کرد، با این عنوان: «بدتر از زمان طالبان».

روز پنجشنبه، دوم آوریل، اشپیگل آنلاین مفصل‌تر به آن پرداخت و با لحنی تند به حامد کرزای، رئیس جمهور افغانستان، به خاطر تصویب قانونی تبعیض‌آمیز برای تعیین روابط جنسی میان زوج‌های شیعه اعتراض کرد.

این قانون که نزدیک به ۲۰ درصد شهروندان افغانستان را شامل می‌شود، اختیارات مرد را در خانواده افزایش می‌دهد. مثلا در ماده ۱۳۲ این قانون آمده است: «زن موظف است، در هر زمان نیازهای جنسی شوهرش را ارضاء کند». اگر مرد در سفر نباشد، حق دارد حداقل ۴ بار در هفته با همسرش رابطه جنسی داشته باشد. زن فقط در صورت بیماری می‌تواند مخالفت کند.

ماده ۱۳۳ به مرد این حق را می‌دهد که از اشتغال همسرش جلوگیری نماید.

ماده‌های دیگر این قانون نیز به عناوین گوناگون زنان شیعه را از حقوق شهروندی محروم می‌کنند. مثلا زن مجاز نیست بدون اجازه‌ی همسرش خانه را ترک کند، مگر اینکه نیاز مبرم به درمان داشته باشد. سن ازدواج نیز برای دختران شیعه مذهب از ۱۸ سال به ۱۶ سال کاهش یافته است.

اعتراض مدافعان حقوق زنان

این قانون و به ویژه امضاء رئیس جمهور کرزای در زیر آن، خشم سازمان‌های مدافع حقوق بشر و فعالان زن در کشورهای غربی را برانگیخته است.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه ایالات متحده، در حاشیه‌ی کنفرانس افغانستان در لاهه، در پاسخ به یک خبرنگار زن افغان که در مورد “قانون جدید” پرسیده بود، گفت: «این موضوع نگرانی شدید ما را برانگیخته است». او در ادامه‌ی سخنانش تاکید کرد که رسیدگی به حقوق زنان برای دولت جدید آمریکا اهمیت ویژه‌ای دارد. اشپیگل آنلاین به نقل از “محافل دیپلماتیک” می‌نویسد که کلینتون حتی در این مورد مستقیما با حامد کرزای صحبت کرده است.

دولت افغانستان در ماه‌های اخیر به دلیل افزایش نفوذ طالبان والقاعده در این کشور، زیر رگبار انتقاد بود اما برای تبرئه‌ی خود، از “پیشرفت” در زمینه‌های گوناگون نام می‌برد، از جمله در زمینه‌ی پیشرفت دختران و زنانز

ناطران معتقدند که قانون جدید تلاشی است از جانب حامد کرزای برای بالابردن محبوبیت خود در میان قوم‌ هزاره. به گفته‌ی این ناظران، کرزای در انتخابات ریاست جمهوری شانس زیادی ندارد و به همین دلیل به چنین اقداماتی متوسل می‌شود.

خشنودی طالبان

گروه طالبان از تصویب قانون جدید برای زوج‌های شیعه ابراز خرسندی کرده است. ذبیح‌الله مجاهد، که به گفته‌ی خودش سخنگوی طالبان است، گفته است که قانون جدید با نظرات رهبران طالبان همخوانی دارد و به همین دلیل مورد حمایت آنان است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.