بی خبری از وضعیت عالیه اقدام دوست؛ بیش از ۲۵ گروه حقوق بشری و جنبش زنان خواستار آزادی وی شدند

میدان زنان: با وجود گذشت ۶ روز از آغاز حبس عالیه اقدام دوست، فعال جنبش زنان، وی هیچگونه تماسی با اعضای خانواده و وکیل خود نگرفته است.

نسیم غنوی، وکیل وی ضمن اعلام این خبر به میدان زنان افزود: با وجود اینکه مقامات اجرای احکام دادسرای انقلاب به من گفتند که موکلم را به زندان اوین منتقل می کنند، اما او هنوز تماسی با من نگرفته تا مطمئن شویم که آیا واقعا در اوین به سر می برد و یا در زندانی دیگر.

عالیه اقدام دوست، فعال جنبش زنان که ۵۷ سال دارد، در ۲۲ خرداد ۱۳۸۶، به دلیل شرکت در تجمع میدان ۷ تیر، بازداشت و پس از آن در دادگاه بدوی به سه سال و چهار ماه حبس و ده ضربه شلاق محکوم شد. دادگاه تجدید نظر حکم وی را به سه سال حبس تایید کرد و پنجشنبه گذشته، ماموران اجرای احکام دادسرای انقلاب وی را در شهرستان فومن، محل تولد او دستگیر و به تهران منتقل کردند. عالیه اقدام دوست، فوق لیسانس ادبیات فارسی از دانشگاه تهران دارد و دبیر دبیرستان بوده است.

گروههای فعال حقوق بشری و جنبش زنان روز یکشنبه با صدور اطلاعیه ای از هاشمی شاهرودی، رییس قوه قضاییه خواستند هرچه سریعتر مقدمات آزادی عالیه اقدام دوست انجام گیرد. تاکنون بیش از ۲۵گروه این اطلاعیه را امضا کرده اند و جمع آوری امضا ادامه دارد

متن کامل بیانیه و اسامی گروههای امضا کننده به این شرح است :

روز پنج شنبه، ۱۰ بهمن، ماموران اجرای احکام دادسرای انقلاب تهران، عالیه اقدام دوست، فعال جنبش زنان را در منزل خود دستگیر و برای تحمل سه سال حبس به زندان اوین منتقل کردند.

اجرای حکم سه سال زندان برای «عالیه اقدام دوست» به جرم شرکت در تجمع قانونی و مسالمت آمیز ۲۲ خرداد سال ۱۳۸۵ در میدان هفت تیر، و روانه کردن او به زندان اوین، خبر تکان دهنده ای است که همه ما را بهت زده کرده است. چرا که طبق اصل ۲۷ قانون اساسی تجمعات آرام و مسالمت آمیز، قانونی اعلام شده است و صدور حکم ۳ سال حبس تعزیری برای عالیه اقدام دوست که تنها و تنها در این تجمع حضور داشته است، اساسا فاقد وجاهت قانونی است، چه برسد به آن که چنین شتابزده مورد اجرا قرار بگیرد.

اجرای نامنتظر حکم عالیه اقدام دوست، اولین اقدام در به اجرا گذراندن احکام صادره علیه جنبش زنان در ایران به شمار می آید. این درحالی است که فعالان حق خواه و گروه های مختلف جنبش زنان، به دفعات از برخوردهای غیرقانونی و خشونت آمیز نیروهای انتظامی به دادگاه شکایت برده اند ولی حتا در یک مورد، دستگاه های قضایی مملکت ما، نسبت به شکایت های فعالان مدنی، توجهی نشان نداده و هیچ یک از ماموران خاطی را به پای میز محکمه نخوانده است.

همه این اقدامات در حالی که به آستانه روز جهانی زن (هشتم مارس) نزدیک می شویم، ما را بر آن می دارد که به این نتیجه برسیم گویا مجریان چنین قوانین ناعادلانه ای قرار است، «مظلوم ترین» یاران جنبش زنان را به گروگان گیرند تا جنبش زنان را در منگنه هرچه بیشتر قرار دهند. اما یادآور می شویم که فعالان جنبش زنان طی سالها فعالیت خود نشان داده اند که همواره در چهارچوب های قانونی و مسالمت آمیز حرکت کرده اند و انتظار دارند مسئولان نیز به حدود قانونی خود بسنده کنند وگرنه بی شک چنین اقدامات عجولانه و غیرقانونی اگر از سوی مسئولان کشوری انجام گیرد، جنبش زنان نیز نیز ساکت نخواهد نشست و از تمامی ابزارهایی که در دست دارد برای اعتراض به این رویه خلاف حقوق بشر استفاده خواهد کرد.

از این رو ما گروه های مختلف جنبش زنان، اقدامات غیرقانونی و اجرای حکم نامتناسب و غیرعادلانه را در مورد عالیه اقدام دوست محکوم می کنیم و از همه مسئولان ذی ربط به خصوص ریاست قوه قضائیه می خواهیم که هرچه سریعتر مقدمات آزادی عالیه اقدام دوست انجام گیرد تا ایشان هرچه سریعتر به زندگی عادی خود بازگردند.

گروه های صادرکننده اطلاعیه :

کانون زنان ایرانی

کمیته زنان سازمان ادوار تحکیم وحدت

کمیته گزارشگران حقوق بشر

کمیته حقوق بشر سازمان دانش آموختگان ایران

کمیسیون زنان دفتر تحکیم وحدت

مدرسه فمینیستی

میدان زنان

انجمن پژوهشگران ایران

انجمن زنان پارس

کانون ره آورد

انجمن فراسو(تبریز)

کمپین یک میلیون امضا در ایتالیا

سایت فصل سبز

نشریه آوای زن

جامعه مستقل زنان ایرانی مقیم اتریش

کانون هستیااندیش

کمپین یک میلیون امضا در دوسلدورف آلمان

گروه زنا ن فعال در اصفهان (وبلاگ تغییر برای برابری دراصفهان )

شبکه همکاری زنان ایرانی (شبکه)

کمپین یک میلون امضا در کویت

مجموعه پژوهشی جامعه ایرانیان متحد

کانون دفاع از حقوق بشر در ایران-بلژیک

جوانان ایرانی آزاد – پاریس

جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران -اتریش

کمیته زنان کانون دفاع از حقوق بشر در آلمان

جمع آوری امضای گروه های فعال مدنی، جنبش زنان و حقوق بشر ادامه دارد. لطفا نام گروه های خود را برای پیوستن به این اطلاعیه و حمایت از عالیه اقدام دوست به این آدرس ایمیل بفرستید:

[email protected]

افراد و گروههایی که مایلند با گروهی که برای رهایی عالیه اقدام دوست تشکیل شده است،همکاری کنند نیز می توانند به همین آدرس ایمیل بزنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.