افشای نکات ضد و نقیض در پرونده دکتر زهرا

ایمان پاک نهاد

کانون زنان ایرانی: «بخش هایی از پرونده را مطالعه کردیم. نکات ضد و نقیض در پرونده دکتر زهرا خیلی زیاد است. بنابراین به زمان بیش تری نیاز داریم تا همه موارد را بررسی کنیم.»

لیلا علی کرمی، یکی از وکلای پرونده دکتر زهرا بنی یعقوب این را گفت.

دکتر زهرا بنی یعقوب حدود دو ماه پیش به همراه نامزدش در پارکی در همدان توسط نیروهای ستاد امر به معروف و نهی از منکر بازداشت شد .پس از ۴۸ ساعت بازداشت وقتی خانواده اش به این شهر مراجعه کردند ماموران خبر از خودکشی دکتر زهرا در بازداشتگاه دادند.مرگی که به عقیده خانواده زهرا مرگی مشکوک بوده و با توجه به شواهد موجود فرضیه خودکشی او را منتفی می کند.

وکالت پرونده دکتر زهرا تا یک ماه پس از مرگ دکتر زهرا در اختیار مهرنوش نجفی، یکی از اعضای شورای شهر همدان بود. نجفی پس از آن که وکالت پرونده بر عهده شیرین عبادی قرار گرفت، در نامه ای سرگشاده عنوان کرد که دادگاه و دادستانی همدان از هرگونه همکاری برای پیشبرد پرونده دریغ نکرده اند که تعجب خانواده دکتر زهرا را برانگیخت.

شیرین عبادی، عبدالفتاح سلطانی، لیلا علی کرمی و مهناز پراکند چهار وکیلی هستند که وکالت این پرونده را به عهده گرفته اند.

علی کرمی که همراه با همکارش پراکند چند روز پیش به همدان سفر کرده بودند، درباره اقدام های انجام داده گفت:«وقتی به دادگاه رفتیم، بازپرس پرونده حضور نداشت ولی به هرطریق توانستیم دستور مطالعه پرونده را بگیریم.»
به گفته علی کرمی پرونده ۱۱۶ صفحه دارد و در وقت کمی که به آن ها داده شده نتوانسته اند کل پرونده را بخوانند:«حدود یک ساعت و نیم فرصت دادند؛ فقط بخش هایی از پرونده را خواندیم و یادداشت برداری کردیم که در همان بخش هایی که خواندیم نکات فراوانی هست که به ما کمک خواهد کرد.»

لیلا علی کرمی با شیرین عبادی در پیگیری پرونده زهرا همکاری دارد.

تصویر

خانواده دکتر زهرا از روز اول حادثه به دنبال دریافت پرینت مکالمه های تلفنی رحیم، برادر دکتر زهرا بودند. رحیم بنی یعقوب در این باره گفت:« اگر پرینت تلفن را بدهند مشخص خواهد شد که فاصله زمانی مکالمه با خواهرم با لحظه مرگ او فقط ۱۵ دقیقه بوده است.»

به گفته علی کرمی اما، پرینت مکالمه ها ی تلفنی رحیم ضمیمه پرونده شده است و در پرینت تلفنی روز ۲۱ مهر ماه(روز مرگ دکتر زهرا) هیچ شماره ای با پیش شماره همدان(۰۸۱۱) وجود ندارد:«در یکی از اظهارات در پرونده از قول یکی از مسوولان به صورت مکتوب عنوان شده است که دکتر زهرا حدود ساعت هشت و نیم با برادرش صحبت کرده است. اما در پرینت تلفنی چنین شماره ای از همدان وجود ندارد. که این یک تناقض است.»

علی کرمی ادامه داد:«تمام این تناقض ها را یک جا جمع خواهیم کرد و پس از مشورت با همه وکلای این پرونده، لایحه ای را به بازپرس پرونده تقدیم خواهیم کرد.»

رحیم بنی یعقوب، برادر دکتر زهرا هم در روزهای اخیر به دیدار شیرین عبادی رفته است. عبادی به تازگی از سفر خارج از کشور بازگشته و تراکم کاری زیادی داشته است. رحیم بنی یعقوب در باره دیدارش با وکیل پرونده خواهرش گفت:«بیش تر صحبت ها در باره نامه ای بود که خانم نجفی، وکیل سابق پرونده منتشر کرده اند. او تا ۲۰ روز پس از حادثه اجازه پیدا نکرده بود صحنه حادثه را ببیند. حال چطور عنوان می کند که دادگستری همدان نهایت همکاری را با او در باره این پرونده داشته است.»

عکس های اختصاصی: آرش عاشوری نیا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.