فراموش نکنیم

کانون زنان ایرانی

آیدا قجر – بیروت

در همه ی مدتی که بحث دفاع از حق زندگی برای دلارا دارابی سوژه ی داغ دنیای وب، فیس بوک وفعالان حقوق بشر بود بعضی انتقاد می کردند که او یک قاتل است و نباید از یک مجرم، یک بی گناه ساخت و از هنرمندی او سپری ساخت تا جرمش پنهان شود.

مدافعان حق زندگی برای دلارا بارها گفتند و نوشتند که بر دو چیز تاکید می کنند:

اول اینکه حتی بر فرض مجرم بودن دلارا او نباید اعدام شود زیرا صرف نظر از اینکه اعدام حکمی انسانی هست یا نیست، دل‌آرا در هنگام بازداشت کمتر از ۱۷ سال داشت و بر اساس پیمان‌نامه حقوق کودک که ایران نیز به اجرای آن متعهد شده‌ است، کودک محسوب می‌شد. این پیمان‌نامه اعدام افراد زیر ۱۸ سال را ممنوع کرده‌ است.

دوم اینکه

عبدالصمد خرمشاهی وکیل دلارا دلایل حقوقی قابل توجهی بر بیگناهی دلارا دارد که نمی توان به سادگی از کنار آن گذشت و وقتی آن دلایل مورد توجه همه ی علاقمندان حقوق بشر و هزاران انسان پیگیر وضعیت دلارا قرار دارد نظام قضایی ایران حق ندارد بی اعتنا به پرسشهای افکار عمومی و اعتراضات حقوقی و عاطفی و انسانی جامعه، حکم اعدام را اجرا کند.

اما منتقدان که گویا فراموش کرده بودند که با توجه به وضعیت قضایی آشفته و غیر پاسخگوی ایران نباید فرصت را برای چنین انتقاداتی از دست داد و باید تمام توان برای نجات یک جوان در آستانه اعدام به کار گرفت باز هم ساز مخالف زدند و به هر حال تراژدی تازه ای به وقوع پیوست.

اکنون علاوه بر پرداختن به خبر این فاجعه، وظیفه ی بزرگتری بر عهده ی ماست.

فراموش نکنیم که

هم رئیس قوه قضاییه به خانواده و وکلای دلارا فرصت داده بود تا رضایت خانواده مقتول را جلب کنند و هم بر اساس قانون باید اجرای حکم به وکیل دل‌آرا ابلاغ شود اما عبدالصمد خرمشاهی وکیل دل‌آرا با شنیدن این خبر، «شوکه» می شود و یک وکیل دادگستری به رادیو زمانه می گوید:

«علت اجرای ناگهانی حکم اعدام، غرض‌ورزی اداره اجرای احکام رشت و خانواده مقتول بود و اگر قانون در کشور ما حکومت می‌کرد این حکم به این صورت اجرا نمی‌شد و اصلاً حکم اعدام برای دل‌آرا صادر نمی‌شد

معلوم می شود که بازی با جان آدمها راحت تر از آن است که با قانون و یا با دستور رئیس قوه قضاییه بتوان مهارش کرد
اگر درست عمل کنیم می توانیم ماجرای اعدام دلارا را به « کیفرخواست جامعه علیه بی عدالتی قضایی» تبدیل کنیم
در سه سال گذشته ۳۲ کودک در جهان اعدام شده‌اند که ۲۶ مورد آن در ایران بوده‌ است. سال گذشته، شش نوجوان در ایران اعدام شدند و هم‌اکنون ۱۳۰ نوجوان زیر ۱۸ سال با دریافت حکم اعدام، در مسیر اجرای حکم قرار دارند.

می توانیم از تمام ظرفیت های رسانه ای از تلویزیون و رادیو تا سایت و وبلاگ و فیس بوک استفاده کنیم تا مجبور نباشیم برای ۱۳۰ اعدام دیگر عزاداری کنیم و یکی را پس از دیگری به فراموشی بسپاریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.