دبیرکل سازمان ملل خواستار بهبود شرایط زندگی مادران شد

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا به نقل از مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد، دبیر کل سازمان ملل در پیامی به مناسبت روز بین المللی خانواده ۱۵ می ۲۰۰۹ برابر با ۲۵ اردیبهشت ۱۳۸۸ ضمن جاودانه نامیدن اهمیت مادران و کمک ارزشمند آنان به پرورش نسل های آتی تاکید کرد: با ارج نهادن بر تلاش های مادران و بهبود شرایط زندگی ایشان، می توانیم آینده بهتری برای همه تضمین نماییم.
در بخشی از این اطلاعیه آمده است، امسال روز بین المللی خانواده با موضوع “مادران و خانواده ها: چالش ها در جهان در حال تغییر” با تمرکز بر اهمیت نقش مادران برای خانواده ها و جوامع در سراسر جهان، گرامی داشته می شود.

مادران نقشی مهم در خانواده ایفا می کنند که نیرویی توانمند برای انسجام و اتحاد اجتماعی است. ارتباط مادر و فرزند برای رشد سالم کودکان حیاتی است و مادران نه تنها مراقبت کنندگان بلکه نان آوران خانواده های خود نیز هستند. درعین حال زنان کماکان با چالش های مهمی در دوران مادری روبه رو هستند که گاه زندگیشان را تهدید می کند.

در بخش دیگری از این اطلاعیه بان کی مون تاکید کرده که تولد نوزاد که باید دلیلی برای جشن و سرور باشد، برای بسیاری از زنان در کشور های در حال توسعه خطری بزرگ برای سلامتی است. بهبود بهداشت باروری به عنوان یکی از آرمان های توسعه هزاره کمترین پیشرفت را داشته است. یک زن در کشوری کمتر توسعه یافته ۳۰۰ برابر بیشتر از زنی دیگر در کشوری توسعه یافته زندگی می کند در معرض مرگ به دلیل مشکلات مربوط به حاملگی قرار دارد. ما باید بارداری و وضع حمل را با قادر ساختن نظام های بهداشتی در ارائه خدمات تنظیم خانواده، حضور مامای متخصص در زمان وضع حمل و مراقبت اضطراری زایمان، ایمن سازیم.

خشونت علیه زنان که بسیاری از آنان مادر هستند، به عنوان یکی از فراگیر ترین انواع نقض حقوق بشر در زمان ما باقی مانده است. این امر اثرات زیادی مانند به خطر انداختن زندگی زنان و دختران، صدمه زدن به خانواده ها و جوامع و نابود سازی بنیان اجتماع دارد. خاتمه و جلوگیری از خشونت علیه زنان باید اولویت اصلی تمامی کشور ها باشد.

دبیر کل سازمان ملل در این اطلاعیه اعلام کرده است، ما باید دسترسی جهانی به آموزش را نیز تضمین نماییم. منافع آموزش زنان و دختران نه تنها به سود خانواده ها است، بلکه به نفع تمامی کشور ها از راه امکان بهره بردن از توان بالقوه زنان برای کمک به تلاش های گسترده توسعه نیز هست.

آمارها نشان می دهد امکان اینکه مادران تحصیل کرده کودکان خود را به مدرسه بفرستند بیشتر است که این به معنی انتقال منافع آموزش به نسل های بعدی است.
همانگونه که تلاش می کنیم مادران را در امور مراقبت حمایت کنیم، باید خدمات و سیاست های دوستدار خانواده مانند مراکز مراقبت از کودک را گسترش دهیم تا به کاهش حجم کار زنان کمک نمایند.
زنان و مردان به یکسان به حمایت همگانی قویتر برای سهیم شدن برابری مسئولیت های خانوادگی و شغلی نیازدارند.

خانواده هایی که بر اساس به رسمیت شناختن برابری زن و مرد شکل گرفته اند، بیشتربه جوامع مولد و با ثبات کمک می کنند.

در این اطلاعیه آمده است؛ ما با چالش های چند جانبه زیادی در جهان در حال تغییر خود مواجه هستیم، اما یک عامل همواره ثابت است: اهمیت جاودانه مادران و کمک ارزشمند آنان در پرورش نسل های آتی. با ارج نهادن بر تلاش های مادران و بهبود شرایط زندگی ایشان، می توانیم آینده بهتری برای همه تضمین نماییم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.