رییس انجمن مبارزه با آسیب‌های اجتماعی اعلام کرد: بیشتر بودن احتمال سوءاستفاده‌ جنسی از زنان معتاد

ایونا: به گفته رییس انجمن مبارزه با آسیب‌های اجتماعی ، زنان معتاد بیشتر از مردان معتاد به بیماری‌های روانی مبتلا می‌شوند و بیشتر از زنان غیر معتاد مورد سوءاستفاده جنسی قرار می‌گیرند.

به گزارش سرویس اجتماعی خبرگزاری زنان ایران “ایونا” ، دکتر بهرام یگانه درباره وژگی‌های زنان معتاد و تفاوت شاخصه‌های اعتیاد در زنان به نسبت مردان ‌گفت: شایع ترین بیماری روانی زنان معتاد افسردگی است.

وی در عین حال با بیان این که مصرف الکل و داروهای غیرمجاز در زنان به نسبت مردان کمتر است ، به افزایش شمار زنان وابسته به مواد در سنین بارداری اشاره کرد و این موضوع را بسیار خطرناک دانست.

این پژوهشگر با اشاره به این که به تبع تابوهای فرهنگی و اجتماعی ، زنان تمایل به مصرف مواد در تنهایی دارند و شاید دیرتر از مردان معتاد نسبت به درمان اقدام ‌کنند، یادآور شد : زنان معتاد نسبت به سایر زنان، بیشتر در معرض عوارض سیستم زنانگی از جمله ناتوانی تخمدان در آزاد کردن تخمک و یائسگی زودرس قرار دارند.

او با تاکید بر این که زنان معتاد نسبت به مردان معتاد ، به مشکلات جسمی بیشتری ناشی از اعتیاد خود دچار می‌شوند ، بیان کرد : این افراد همچنین بیش از سایرین، در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های عفونی از جمله ایدز و سایر امراض جنسی هستند . در عین حال که احتمال ابتلا به مشکلات روانی از جمله ناراحتی خلقی ، اقدام به خودکشی، بیماری‌های سایکوتیک ، اضطراب ، اعتماد به نفس پایین ، افسردگی و کمبود مهارت‌های تطابقی در این افراد نیز بیشتر است.

رییس انجمن مبارزه با آسیب‌های اجتماعی در ادامه بیان کرد : زنان معتاد از لحاظ اقتصادی ضعیف‌تر می‌شوند و نیاز به حمایت، آن‌ها را به مردان وابسته‌تر می‌کند که این امر گسترش فحشا را نیز در پی دارد . همچنین با توجه به این که رفتارهای نامناسب اجتماعی زنان کمتر از مردان است ، زنان معتاد به نسبت مردان معتاد کمتر گرفتار دستگاه قضایی می‌شوند، اما در صورت گرفتاری، احتمال مانایی آن‌ها در مراجع قضایی بیشتر است.

این کارشناس همچنین بر لزوم ارائه مشاوره ایدز و آموزش مهارت‌های زندگی به زنان معتاد تاکید کرد و فقر ، بی خانمانی و بی‌سرپرستی را از دیگر آسیب‌های متوجه زنان معتاد ذکر کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.